Chov zveri vo zverniciach nemá na Slovensku takú bohatú tradíciu ako napr. v susednej Českej republike, kde je v súčasnosti takmer 200 zverníc a viaceré z nich vznikli už okolo roku 1400. Zo zverníc, ktoré v súčasnosti obhospodarujú LESY SR majú najbohatšiu históriu Topoľčianky, ale aj Teplý vrch a Betliar. V okolí Topoľčianok sa už okolo roku 1786 spomínajú dve zvernice a to na chov jelenej a diviačej zveri. V roku 1906 pristúpil Jozef August Habsburg k výstavbe "Veľkej zvernice" s chovom jelenej, diviačej a muflonej zveri na výmere 10 450 ha s dĺžkou oplotenia 89,2 km. Súbežne s tým sa zriadila aj "Malá zvernica" pre chov danielej zveri s výmerou 510 ha. Tieto dve zvernice sa zachovali s menšími úpravami až dodnes, aj keď "Veľká zvernica" sa v súčasnosti obhospodaruje už skôr ako voľný poľovný revír. Práve v r. 2006 uplynulo 100 rokov od zriadenia zverníc v Topoľčiankach.
Rovnako aj v okolí Teplého vrchu a hradu Blh boli podľa historických záznamov už v r. 1790 zriadené dve zvernice s chovom jelenej a diviačej zveri. Danielia zver bola do tejto lokality dovezená v r. 1870. Pokračovateľom týchto tradícií je súčasná zvernica LESOV SR "Teplý vrch" s výmerou 959 ha a s chovom danielej a muflonej zveri.
Danielia a muflónia zver vo zverniciach
Zvernice LESOV SR boli v minulosti zamerané najviac na chov danielej a muflonej zveri, čo vyplynulo z atraktivity tejto zveri v 60. až 80. rokoch 20. storočia, kedy sa daniel a muflón - ako nové druhy zveri rozširovali do viacerých oblastí Slovenska. Zameranie našich zverníc na chov danielej a muflonej zveri sa pritom zachovalo až doteraz. Obidva tieto druhy majú v zverniciach najpočetnejšie zastúpenie. NKS danielej zveri sú stanovené v 7 zverniciach LESOV SR v celkovej výške 1 305 kusov, jarné kmeňové stavy sa vykazujú na úrovni 1 420 kusov a úlovok v r. 2005 dosiahol 635 kusov danielej zveri. Podstatnú časť (takmer 40 %) z tejto početnosti tvoria zvernice "Vojnice" a "Svodín" v obvode OZ Palárikovo, ktoré boli založené práve za účelom chovu kvalitnej danielej zveri maďarského pôvodu. Populácie danielej zveri v týchto zverniciach patria aj v súčasnosti medzi najkvalitnejšie nielen v rámci LESOV SR, ale aj v rámci Slovenska. Počas existencie zverníc sa tu získalo viacero významných trofejí vrátane doteraz najsilnejšej trofeje daniela na Slovensku s hodnotou 215,80 b. CIC z r. 1982. Dobré podmienky a tradíciu v chove danielej zveri má aj zvernica "Teplý vrch", OZ Rimavská Sobota, keď najsilnejšia trofej daniela z r. 1997 dosiahla 202,1 b. CIC.
Zvernica Betliar mala doteraz NKS 550 ks danielej zveri,ktorá tu dosahovala dlhé roky len priemernú až podpriemernú kvalitu. Úlovky danielov dosahujúce zlatú medailu boli v minulosti veľmi ojedinelé. Zlepšenie starostlivosti o zver a jej životné prostredie vo zvernici sa v posledných rokoch prejavilo aj nárastom trofejovej kvality danielov a počtu zlatých trofejí (5 zlatých trofejí, najsilnejšia z r. 2005 dosiahla hodnotu 195,48 b. CIC). Po realizovanej rekonštrukcii zvernice "Betliar" sa postupne prikročí k zníženiu kmeňových stavov danielej zveri zo súčasných 550 na cieľových 150 kusov. Chov kvalitnej danielej zveri sa tu zachová aj v budúcnosti.
Jelenia a diviačia zver vo zverniciach
Vyše 30 ročná tradícia v chove jelenej zveri je vo zvernici "Trnavy" v CHPO Poľana, ktorá má charakter generačnej zvernice s výmerou 23 ha a po vykonanej rekonštrukcii v r. 2004 bude slúžiť na produkciu kvalitného chovného materiálu pre ďalšie zvernice a revíry LESOV SR. A tak prvá zvernica, špeciálne zameraná na chov kvalitnej jelenej zveri na vyhovujúcej ploche sa začala rodiť v r. 2004 v Betliari, OZ Rožňava. Pri rekonštrukcii starej zvernice sa tu vytvorila 1 035 ha časť pre jeleniu zver, kde sa uvažuje s cieľovou početnosťou 150 kusov jelenej zveri. Na tejto ploche sa naplní vyše 30 ročný sen poľovníkov a lesníkov zaoberajúcich sa chovom jelenej zveri, a to spojenie dvoch geneticky najkvalitnejších populácii jelenej zveri na Slovensku z oblasti Poľany a Východných Karpát.
Ďalšou vhodnou zvernicou pre zavedenie chovu kvalitnej jelenej zveri je "Malá zvernica" (715 ha) v Topoľčiankach, čo by sa mohlo realizovať zámenou za nekvalitnú populáciu danielej zveri, ktorá rovnako ako aj v prípade "Bielej skaly", nenašla v lesnatom revíri s nadmorskou výškou 400 až 600 m. n. m. vhodné životné podmienky.
Chov diviačej zveri vo zverniciach predstavuje v súčasnosti veľmi zaujímavú a perspektívne sa rozvíjajúcu oblasť intenzívnych chovov Lesov SR. O lov diviačej zveri vo zverniciach pri dosahovaní početných výradov ale aj trofejovej kvality, je predovšetkým zo zahraničia veľmi slušný a narastajúci záujem. Nezanedbateľný je aj finančný efekt chovu a lovu diviačej zveri vo zverniciach. Máme už zabehnuté 3 kvalitné diviačie zvernice: "Sochoň", OZ Trenčín, "Vojnice", OZ Palárikovo a "Žuhračka", OZ Levice. Tieto kapacity však už v súčasnosti nestačia pokryť dopyt po kvalitných diviačích poľovačkách, zvlášť keď vo voľných poľovných revíroch dosahujeme často neisté a slabé výsledky. Počet a kapacity našich diviačích zverníc nie sú ani zďaleka porovnateľné so súčasnou úrovňou v Maďarsku, alebo aj v Českej republike. Z uvedeného dôvodu LESY SR pristúpili od roku 2005 k realizácii "diviačieho programu", cieľom ktorého je rozšírenie počtu diviačích zverníc a zvýšenie kapacít poplatkového lovu diviačej zveri.
počet zobrazení: 2 205
počet hlasov: 2