popis: Šípka je ker s dlhými, rovnými alebo ohnutými konármi dosahujúcimi dĺžku až 4 m. Konáre sú pokryté mnohými tvrdými, pichľavými tŕňmi. Listy sú nepárno perovito zložené z piatich až siedmich vajcovitých a pílkovitých lístko...Šípka je ker s dlhými, rovnými alebo ohnutými konármi dosahujúcimi dĺžku až 4 m. Konáre sú pokryté mnohými tvrdými, pichľavými tŕňmi. Listy sú nepárno perovito zložené z piatich až siedmich vajcovitých a pílkovitých lístkov, ktoré sú na rube na strednej žile chlpaté a s prílistkami zrastenými so stopkou. kvety sú zvyčajne jednotlivé alebo ich je zoskupených niekoľko na vrchole stoniek. Sú ružové, zriedkavo biele. Plod je mäsitý, svetločervený, zvnútra plný štetinových chĺpkov s mnohými žltými a tvrdými nažkami. Vysušená šípka je oranžovočervenej alebo svetločervenej farby, je kyslo trpká a nevonia. Šípku nájdeme popri cestách, na medziach, svahoch, okrajoch lesov.Hodnota obsahových látok šípok je v rastlinnej ríši ojedinelá. Na 100 g plodov obsahujú až 1200mg vitamínu C, pritom ďalšie dobré zdroje, ako čierne ríbezle, rakytník, kapusta alebo citrusové plody, nedosahujú ani polovicu tejto hodnoty. Podobne je to aj v prípade vitamínov A, skupiny B, P, K, horčíka a ďalších látok.
Takáto prírodná celaskónová a vitamínová „bomba" preto pomáha pri všetkých chorobách. Najviac sa to prejavuje pri chrípke, nachladnutí, cievnych ochoreniach, paradentóze, zlej zrážanlivosti krvi a na celkovom posilnení organizmu. Aplikuje sa teda všade tam, kde treba zvýšený prívod najmä vitamínu C - jarná únava, infekčné choroby, horúčkovité stavy, v gravidite a laktácii, pri chorobách vnútorných orgánov.
Preventívne na zvýšenie odolnosti voči infekciám, na úpravu činnosti kapilár, normalizuje zrážanlivosť krvi a priaznivo pôsobí aj pri reume a ischiasi. Stimuluje obranné reakcie pri výskyte a pôsobení mikróbov v období rastu u detí. Priaznivo ovplyvňuje dýchací systém. zobraziť celý popis