popis: (Glechoma hederacea L.)
Trváca bylina, chlpatá, s nadzemnými až 1 m dlhými bylinnými poplazmi. Listy sú pekné krojené obličkovité až srdcovité. Kvety sú usporiadané v početných papraslenoch v pazuchách stredných a horných listov....(Glechoma hederacea L.)
Trváca bylina, chlpatá, s nadzemnými až 1 m dlhými bylinnými poplazmi. Listy sú pekné krojené obličkovité až srdcovité. Kvety sú usporiadané v početných papraslenoch v pazuchách stredných a horných listov. Kvitnú v marci až v júli, sú medonosné a príjemne voňajú. Zbiera sa kvitnúca vňať – Glechomae herba, alebo len listy po odkvitnutí.
Niektoré z obsahových látok: triesloviny,éterické oleje-s mentónom, pulegónom, pinokarvónom, horčiny, organické kyseliny,terpény, flavonoidy, saponíny, minerály.
Bylinka sa používa hlavne na liečenie prieduškovej astmy, pri kašli, ťažkom dýchaní, a iných ochoreniach dýchacích ciest na uľahčenie odkašlania.
Vňať sa používa pre svoj sťahujúci účinok aj pri žalúdočných a črevných problémoch - hnačky, preháňanie, bolesti žalúdka, vracanie. Má dobré protizápalové účinky vďaka svojim obsahovým látkam a preto sa využíva aj pri chorobách močových ciest, pomaly rozpúšťa močové kamene, piesok v obličkách, pri zápale močového mechúra, uvoľňuje zastavené močenie a v ľudovom liečiteľstve sa používa aj proti pomočovaniu detí.
S obľubou sa používa aj na omývanie rôznych ekzémov a vyrážok, pri ťažko sa hojacích ranách a rôznych kožných chorobách, aj pri hemoroidoch a tiež pri zápaloch ústnej dutiny ako kloktadlo.
V ľudovom liečiteľstve sa používa tiež pri nechutenstve a poruchách látkovej premeny.
Zlepšuje aj látkovú výmenu a trávenie, tvorbu žalúdočných kyselín, užíva sa aj pri poruchách pečene a žlčníkových kameňoch. Pomáha pri avitaminóze, anémii, jarnej únave a chrípke lebo obsahuje veľa vitamínu C.Mladé čerstvé listy sú výborným doplnkom v jarných šalátoch.
V kuchyni sa sušený zádušník využíva aj ako korenina a má príjemnú vôňu vďaka obsiahnutým siliciam. zobraziť celý popis