popis: Jediný ihličnan s plodmi pripomínajúcimi bobule. Je úzky ihlanovitý, často viac kmeňový tŕňovitý ihličnatý strom, častejšie vždyzelený ker. Všetky listy sú ihlicovité, zoskupené do trojpočetných praslenov. Ihlice majú na vrch...Jediný ihličnan s plodmi pripomínajúcimi bobule. Je úzky ihlanovitý, často viac kmeňový tŕňovitý ihličnatý strom, častejšie vždyzelený ker. Všetky listy sú ihlicovité, zoskupené do trojpočetných praslenov. Ihlice majú na vrchnej strane biele pásy prieduchov. Kvety sú dvojdomé, takže v prírode sa vyskytujú samčie kry s peľnicovými kvetmi, nakopenými v drobných jahňadách a samičie kry s piestikovými kvetmi. Po opelení, ktoré vykonáva vietor, plodné šupiny zrastajú, zdužnatejú a vytvoria guľaté plody – označené termínom galbulus. Bobule dozrievajú až v druhom roku, takže na piestikových kroch nájdeme popri zelených, drobných, nezrelých bobuliach aj zrelé, modré bobule s voskovým povlakom. Opadávajú v treťom roku a práve v tomto období ich zbierame, najlepšie striasaním z vetvičiek.
Plody tvoria surovinu na výrobu slovenského národného nápoja – borovičky, ktorej ako prvý výrobca sa uvádza Šebastián Laur zo Spišskej Belej. Bratom borovičky je anglosaský gin. Jeho názov pochádza z francúzskeho slova genievre (borievka). Gin bol obľúbený i v anglických kolóniách, pretože sa dobre miešal s chinínom – tonikom, ktorý sa využíval ako ochranný liek zabraňujúci vzniku malárie.
Kedysi sa plody borievky pražili ako náhrada kávy. Sušené sa užívali namiesto čierneho korenia. Dnes sa zrelé plody jedia surové i varené, používajú sa na ochutenie diviny a inej zveriny.
Už v dávnej minulosti sa plody borievky používali ako liek a dezinfekčný prostriedok, dokonca proti takým chorobám ako bol mor. Používali sa aj na liečbu domácich zvierat.
V ľudovom liečiteľstve sa využívajú napr. na podporu liečby ochorení kĺbov - dna, reuma a artróza, najčastejšie vo forme liehovej tinktúry alebo masti na natieranie kĺbov alebo ako prísada do kúpeľa. Stimuluje lokálne prekrvenie, čím zmierňuje bolesť a zlepšuje látkovú výmenu postihnutých tkanív. V terapii sa využíva dráždivé pôsobenie silice na obličky, čo sa prejavuje diuretickým (močopudným) účinkom. Vyššie dávky a dlhšie užívanie však môže vyvolať až zápaly obličiek, poruchy trávenia a príznaky centrálneho podráždenia. Nevhodné úžívať počas tehotenstva a pri zápale obličiek.
Od užívania ako diuretika sa u nás upustilo, plody dnes netvoria zložku žiadnej oficiálnej močopudnej čajoviny a užívajú sa iba ako stomachikum ( podporuje trávenie a chuť do jedla). Majú teda pozitívny vplyv na trávenie, efektívne pri nafukovaní a na zlepšenie trávenia ťažších jedál.
Borievka obyčajná je tiež liečivou rastlinou Západu nového milénia. Liečebne sa tu bežne uplatňujú jej sušené plody a silica. Uplatňuje sa na črevné problémy a plynatosť, infikované rany, obličkové infekcie, opuchy vyvolané obličkovými ťažkosťami, zadržiavanie tekutín v organizme. Borievku v týchto častiach Európy dostať vo forme kapsúl, ako tablety, tekutinu a silicu.
V minulosti bola borievka považovaná za účinný liek proti mnohým ochoreniam a boli jej prisudzované magické účinky. Ľudia verili, že zničenie borievkového kra prináša nešťastie a naopak, že vetvička borievky nosená pri sebe chráni pred chorobami. Plody sa tiež pálili na peci na ozdravenie a osvieženie vzduchu v miestnosti počas choroby. zobraziť celý popis