Kulobrok Sabatti
Myslivost 1/2007, str. 14
© Dr. Ing. Jiří HANÁK
Lovecké zbraně značky Sabatti nejsou u nás nijak neznámé, ale zatím nepatří k nejrozšířenějším a tedy řada potenciálních zájemců k nim směřuje své dotazy.
Výroba zbraní Sabatti je umístěna v Brescii, v Gardone Val Trompia, kde sídlí více výrobců zbraní. Val Trompia je takovou malou italskou puškařskou Mekkou, stejně jako v Rakousku Ferlach, s koncentrací puškařského know how a místní dovednosti děděné z generace na generaci. Ve Val Trompia se zbraně vyrábějí téměř od nepaměti. Nejprve meče a kordy, posléze pistole, arkebuzy, muškety a dnes už moderní zbraně, při jejichž produkci místní puškaři a obchodníci těží z dlouhé tradice místní výroby a zručnosti řemeslníků.
Rodina Sabbatiů hrála významnou roli v celé historii výroby zbraní v údolí Trompia, kdy už od poloviny 17. století jsou zaznamenány jména Sabattiů jako výrobců hlavní, zámků a celých zbraní, kdy dostávali také významné zakázky pro vybavení zbrojnic provincie Brescia. Dobové záznamy z usnesení vlády provincie sdělují, že každý z Val Trompia musí přispět k obraně země. „Nechceme vaši krev, ale Vaši dovednost ve výrobě zbraní…“, znělo v dopise gardonským puškařům. A tak i Sabattiové přispěli k obraně země, kdy čtyři z deseti dodaných zbraní pocházely od Sabattiů. V první polovině 19. století byli slavní výrobou damaškové hlavňové oceli a později také obranných a loveckých zbraní.
Po druhé světové válce se Antonio Sabatti spojil s Giuseppem Tanfogliem a zahájili výrobu dílů pro brokovnice, hlavní a především zámků. Od roku 1956 firma vyráběla, později velmi známé, automatické pistole. V roce 1960 se Sabatti osamostatnil, založil novou firmu a zahájil výrobu především kompletních brokovnic. Od té doby rodinnou firmu vede již třetí generace Sabattiů.
Ve výrobním programu, dnešního velmi známého výrobce, jsou kromě brokovnic, také kombinované zbraně - kulobroky a jednohlavňové kulovnice s lůžkovým závěrem a napínáním hřbetní páčkou. Rozsahem produkce se Sabatti řadí k nejvýznamnějším italským výrobcům především brokovnic, které vyváží do celé Evropy a také do USA.
V České republice ČR je zatím největší zájem o řadu kulobroků, které jsou v české myslivosti tradiční, praktické pro používání a ekonomicky výhodné.
Technický popis
Kulobroková kozlice s uspořádáním kulové hlavně v dolní části hlavňového svazku. Hlavně jsou vyrobeny z chrom-molybdenové oceli. Technologií k výrobě kulové hlavně je velmi přesné kování za studena a broková hlaveň je vyrobena klasickým způsobem třískového obrábění z hlavňové tyčoviny. Broková hlaveň je po vyvrtání broušena, kalibrována a honována. Poslední operací je chromování natvrdo. Broková hlaveň je vybavena pevným polovičním zahrdlením. Hlavňový svazek je vsazen do monobloku a spájen natvrdo stříbrnou pájkou.
Baskule je vyrobena z chrom-niklové oceli kováním za tepla v zápustce a třískově opracována. Standardně je opatřována strojní rytinou. Poslední operací je tepelné zpracování zušlechtěním.
Závěr je řešen se dvěma háky umístěnými vedle sebe, což výrazně snižuje stavbu zbraně a zvyšuje pevnost uzamčení dvěma klíny, které se vysouvají z baskule při uzavření zbraně.
Zámky jsou dva samostatné vlastní konstrukce Sabatti typu Blitz s horními kladívky. Mechanismus je řešen zejména s ohledem na spolehlivost a jistotu proti nechtěnému spuštění. Pojistka je mechanická, umístěna na hřbetu krku pažby. Zámky jsou ovládány dvěma spouštěmi, z toho přední je určena pro kulovou hlaveň a je vybavena seřiditelným napínáčkem. K vytažení nábojnic slouží, v nejjednodušší verzi, společný vytahovač pro obě komory.
Celkové řešení zbraně a jejích mechanismů je velmi jednoduché a vcelku prosté. Jednoduchost vypracovaná zkušenostmi přináší na druhé straně vysoký stupeň spolehlivosti a odolnosti.
Pažba je vyrobena z kvalitního ořechového dřeva z výraznou kresbou, na testovaném modelu s bavorskou lícnicí a kapřím hřbetem, zvýrazňující celkově elegantní vzhled zbraně.
Broková hlaveň je k dispozici v ráži 12/70, případně 20/76. Délka hlavňového svazku je 65 cm.
Velice překvapivý je výběr kulových ráží: 222 Rem, 223 Rem, 22-250 Rem, 243 Win, 25-06 Rem, 270 W, 30-06 Spr, 308W, 22 Hornet, 5,6 x 50 R Mag, 5,6 x 57R, 6,5 x 55SE, 6,5 x 68R, 7 x 57R, 7 x 65 R, 8 x 57JRS a 9,3 x74R .
Kulová hlaveň je umístěna v hlavňovém svazku dole. Lišta horní hlavně je vybavena standardní 12 mm rybinou k uchycení montáže puškohledu.
Hmotnost zbraně je 3,3 kg u modelu s brokovou ráží 12/70 a 3,0 kg u modelu s brokovou ráží 20/76.
Uživatelský test
První kontakt se zbraní je velmi příjemný. V celkovém dojmu zapůsobí svojí typickou italskou elegancí. Zbraň je dobře vyvážená a přirozeně padnoucí „do ruky“. Proporce zbraně umožňují snadné zalícení a pohotovou a pohodlnou manipulaci. Díky typicky „brokovnicové“ pažbě s propracovaným tvarem je snadné přesné zamíření i hozených a rychlých ran. Povrchová úprava je výborná, stejně jako dílenské zpracování bez viditelných vůlí. Při otevírání zbraně jdou všechny mechanismy hladce a bezhlučně. Velmi dobře lze seřídit napínáček kulové spouště, který umožňuje jemné a spolehlivé odpálení. Chod mechanické pojistky je plynulý a bezhlučný.
V testu jsme posuzovali celkový dojem ze zacházení se zbraní a zejména přesnost střelby zbraně.
Střelba z brokové hlavně probíhala na střelnici na asfaltové terče, kde jsme posuzovali schopnost rychlého zalícení a přesnost hozených ran. Míření a pohotovou střelbu z brokové hlavně usnadňovala menší hmotnost zbraně, dobré vyvážení a vhodné rozměry proporcí pažby. Přes lovecké zahrdlení brokové hlavně bylo dosahováno příznivé četnosti úspěšných zásahů i při uvedené sportovní střelbě.
Střelba z kulové hlavně a střelba jednotnou střelou z brokové hlavně probíhala na redukovanou vzdálenost 50 m s instalovaným puškohledem 4x32 na kulové střelnici. Nastřelení kulové hlavně bylo velmi přesné a na tuto vzdálenost činil rozptyl nikoliv na „pětikorunu“, ale dokonce do rozměru mince menší. Nebyly výjimkou ani čisté soustřely. Z této zkoušky vyplynula výjimečně vysoká přesnost kulové hlavně.
U kulobroků bývá problémem soustřel kulové a brokové hlavně. Vzhledem k tomu, že se předpokládá střelba z brokové hlavně převážně brokovými náboji, kde je velký rozptyl brokového shluku, nebývá vzájemné sestřelení hlavní přesné a sesazení hlavní odpovídá předpokládanému rozptylu brokového shluku. Přesnost sestavení hlavňového svazku se nejvíce projeví při střelbě jednotnou střelou.
Nepsaná norma velikosti odchylky nástřelu z kulové a brokové hlavně stanoví maximální odchylku při střelbě ze vzdálenosti 35 m asi 15 cm. My jsme zkoušku provedli na vzdálenost 50 m, což je naprosto hraniční myslivecká vzdálenost pro loveckou střelbu jednotnou střelou. K nástřelu z kulové hlavně jsme provedli mířenou střelbu přes puškohled jednotnou střelou z brokové hlavně. V naší zkoušce na vzdálenost 50 m byla nejhorší odchylka zásahu z kulové a brokové hlavně 11 cm a nejlepší dokonce pouze 3 cm, což je výsledek skvělý a na hranici technických možností. Lze konstatovat, že kulobrok Sabatti vyniká přesností nejen kulové hlavně, ale zejména také v soustřelu obou hlavní.
Celkový dojem
Uživatel kulobroku Sabatti dostává do rukou zbraň typického italského designu s působivým estetickým zevnějškem. Konstrukční řešení je velmi jednoduché, ale spolehlivé a odolné. Zpracování mechanismů a sesazení hlavňového svazku a baskule jsou je velmi přesné a dílenské zpracování včetně povrchových úprav na vynikající úrovni. Chod mechanismů je tichý, hladký a plynulý bez zadrhávání. Otevírání zbraně je velmi snadné nevyžadující zvláštní sílu. Proporce zbraně a její vyvážení umožňují pohodlné zacházení a dobrou přilícitelnost. Nošení zbraně zpříjemňuje nízká hmotnost zbraně, která je dokonce nižší než opakovací jednohlavňové kulovnice.
Přesnost kulové hlavně a zejména soustřel obou hlavní je na výjimečně vysoké úrovni, stejně jako chod spouští a zejména seřiditelného napínáčku .
Závěr
Kulobrok Sabatti poslouží skvěle těm uživatelům, kteří upřednostní jednoduchou, spolehlivou a moderní zbraň, bez složitějších technických řešení. Je určena především pro běžné a denní používání, což náš běžný český myslivec potřebuje asi nejvíce. Všem zájemcům o kombinovanou zbraň s běžnými nároky mohu kulobrok Sabatti s čistým svědomím doporučit.
© Dr. Ing. Jiří HANÁK
Snímky Bc. Karel Horký
To len, aby sa dobre spalo, dobrú. ◄ reagovať
Samozrejme že sabatti nepatri medzi nejake špičkove zbrane . Tá moja má sustrel perfekto našťastie . Tiež sa mi rozletovali hlavne takže má všetko svoje muchy . Gustáv Fuckert in Weipert to už neni o zbrani ale skôr o zberateľstve paradna vec . Brno je samozrejme uplne iná zbraň ako ZH . Čiže lepšia ◄ reagovať
Ed, ešte doplním, že dobre, že som vtedy nekúpil Sabatti. V združení sme mali chlapíka, ktorý to mal a následne predal. Sústrel tam mal úplne nahovno a ZH má aspoň dobrý sústrel. Iného človeka, s ktorým som chodil na batériu ( ten mal S 12/12 ) a tiež to nebolo celkom ono. Zo ZH strieľal chlapík lepšie a to mi naozaj ver. A pokiaľ si pozrieš naviac referencie na Sabatti, sú také, aké sú. Preto si myslím, že na vec sa treba pozerať komplexne a to z rôznych uhlov pohľadu. Sabatti tiež nie je svetová jednotka, je to len čosi krajšie. Priemer, alebo lepší priemer a nič viac. ◄ reagovať
Tak ZH sa nedá porovnávať zo Sabatti, S je konštrukčne, materiálovo a vzhľadovo iná, to je fakt. Kedysi po revolúcií som mal zálusk na ňu aj ja, no nekúpil som, lebo sa pritrafila iná. Kúpil som GB Gustáv Fuckert in Weipert, s bočnými platňami, kombinovaný gravír arabesky s motívmi zvierat vo veľmi dobrom stave, pôvodnú. No už ju nemám, dal som sa o ňu obrať, somár jeden. Stále sa učíme. Neskoršie som kúpil novú, GB Brno 502,6 tá sa už určite Tvojej vyrovná, čo povieš?
P.S.- inak ja som nepísal o žiadnych argumentoch, že ZH je lepšia od Sabatti. Kde si to prosím Ťa vyčítal? ◄ reagovať
Orol ok verim ti ale to nie su argumenty prečo by mala byť ZH lepšia ako napriklad sabatti ◄ reagovať
Ed, bola "hádka", potom stávka a bol som prítomný. Vedúci predajne poľovníckych potrieb sa stavil s mojím priateľom, že rozoberie a zloží prv guľobrok ZH, ako priateľ guľobrok ČZ. Tiež som veril ČZ. Pretek ešte za prítomností asi troch ľudí začal. Znie to neuveriteľne, ale vyhrala ZH a to dvakrát za sebou! Skoro som ošedivel a priateľ ešte viac. Stávku prehral. Preto tvrdím, že na všetko je potrebný dobrý tréning a výsledky sa dostavia. Tým som chcel povedať, že dá sa aj veľmi rýchlo rozobrať. ◄ reagovať
Vyskytovali sa problémy s úderníkmi ( lámanie ), ale mohlo to byť aj tým, že natiahnutý a bicí mechanizmus spúšťali na prázdno "do ničoho". Nemal ani tzkv. školný náboj, ani žiadnu gumu, ani prázdnu vystrelenú nábojnicu, tak aby po poľovke spustil mechanizmus, cvakol do prázdna. Niekto nechával natiahnutý mechanizmus stále ( aj 20 rokov ). Skrátka, mysleli si, že ZH spustiť nejde. Na normálnych zlamovacích zbraniach stlačíš súčasne obidve spúšte a spustíš. Tu musíš len vo vhodnej polohe pri presnej polohe (bode otvorenej zbrani ) + stlačiť obidve spúšte + odisťovať poistku dopredu. Preto to asi nevedeli, začiatočník to nedokáže a už vôbec nemá šancu na to prísť. ◄ reagovať
Môže byť viem že kamaratovi sa lamali uderniky a rozobrať ju pri čisteni na to treba tiež nervy . On ma buk pažbu ◄ reagovať
Neviem, nedá sa to posúdiť z obrázku. Možno boli aj s bukovou pažbou, len o tom neviem. Ja som mal orech. S tým spúšťaním máš pravdu, u ZH to naozaj musel mať človek riadne natrénované, aby to dokázal správne spustiť. Inak veľa ľudí nevie o tom ani doteraz, že ZH spustiť idú, súdiac aj podľa fóra myslivosti, kde som zadával príspevok. Toto viem, ale neviem zas iné veci, čo je väčšou chybou. ◄ reagovať
Orol načo trenovať ? Na to mal myslieť výrobca . A aku maju ked nie bukovú ? odkaz ◄ reagovať
Edu, myslím, že ZH bukovú pažbu nemajú. Čo sa týka spustenia napínacieho a bicieho mechanizmu, ver tomu, že ZH spustiť idú. Kdesi som síce už zaregistroval, že u istej modelovej rady to nejde. Ja som mal modelovú radu kozlíc ZH 200 a 300 štyri kusy a všetky išli spustiť stlačením obidvoch spúští, odisťovaním poistky dopredu a pomalým zavieraním. Všetky veci treba ale robiť súbežne naraz. Keď to natrénuješ, nepočuješ ani žiadne cvaknutie, resp. klepnutie. ◄ reagovať
Čo sa týka Talianskych zbraní v brokových majú desaťročia prim a sú najlepšie na svete ! Nie len berety ale i perazzi a mnoho malých manufaktúr . Na majstrovstvách sveta budeš hľadať poťažky netaliansku zbraň . To že sa sa mne rozletovali hlavne nezanamena ortieľ smrti . U českých GB je to úplne bežna závada . Osobne by som si nikdy nekúpil najhoršiu guľobrokovnicu na svete ZH . To je ukážka ako môže mať zbraň všetko horšie od ostatných GB . Katastrofalne zámky ,vzhľad motyky ešte ked v bukovej pažbe tak vrchol neestetičnosti . Material oceľ na hranici použiteľnosti ,uderníky sa lamu uplne bežne ,Spustit kohutiky sa na prazno nedajú ,rozobrat ju pri čistení na to treba špecialistu bežný človek to rozoberie len zťažky ,Hlaven bez tvrdochromu po par rokoch vypadaná ,Nepresnosti a kratke hlavne spolu zo zlou vyvaženosťou sú už len bonbonik na torte . Takže sabatti je síce o trocha drahšie ale to je zbraň vzhladna kombinovana nehrdzavejucimi výbornými matrošmi ,Pažba s kanadskeho orecha a jej spracovanie je naozaj oku lahodiaca estetická fajnota. Dlhe hlavne a tvrdochrom sú samozrejmosťou . Zamok je tuhý a kvalitný nie kailavý ako to maju ZH . Takže haniť výrobcu by bolo nemiestne a radiť Ti napríklad ZH je vrcholne nekorektné ! ◄ reagovať
Moja rada je nekupuj si vôbec GB kup si lahunke solo ja som za 10 rokov ešte z brokovej nevystrelil zato vlačim dve ťažke hlavne a pripravil som sa o možnosť rýchleho prebitia . Takže môj subjektívny pocit je ,že gulobrokovnicu nikdy viacej !!! ◄ reagovať
nekupuj taliana fair ani sabaty kym su nove su to pekne a spolahlive zbrane ale ked sa zacnu pouzivat su caste zavady nanich z najvaznejsich asi rozletovanie hlavni ... mne osobne sa paci blaser nema letovane hlavne a presnostou je natom otrosku lepsie ale cenovo je to trocha inde mozno neaky starsi by si za 40 OOO holy zohnal ale montaz 10000 a puskohlad nato.ceske su spolahlive aj kvalitne ale to su take kopyta mohutne...prajem dobru volbu ◄ reagovať
neviem ci sabatti je cenovo pristupne ci?? ◄ reagovať
Jasné, sorry pomýlil som sa. ◄ reagovať
Poacher, skôr 586, alebo sa mýlim? ◄ reagovať
Viem, ja mám CZ 584 16/6,5x57R, zlatá puška, len v zámkoch začína mať tiež nepatrnú vôľu. ◄ reagovať
presne tak ako orol písal na trhu je dnes veľa ešte pocti ručne pasovaných zbraní. A keby aj troška hrkala , šikovný puškár ti ju dá doporiadku. A nebudeš banovať ◄ reagovať
Už keď chceš dať 35, môžeš dať aj 40tácov a máš to na furt. Staršiu, ale dobrú, možno aj zánovnú, alebo nejakú úloženku za to kúpiš. Blaser, Merkel, Sauer- v staršom prevedení + práce známych puškárskych majstrov Fuckert, Faukner, Lovena, Tichý, atď atď. Z niečoho takého by som vyberal. Ak nie si náročný, kúp nejakú úloženku ZH v perfektnom a pôvodnom stave do 10 000.- a upoľuješ sa až až. Mal som tri a znovu ju mám, uvidíme na ako dlho. ◄ reagovať
doplnok: po okolitých dedinách strielať na strelnice baterku ◄ reagovať
To máš pravdu ale týka sa to hlavne CZ-UB. Tam ich mohli dať trocha masivnejšie a bolo by po probléme. Čo sa týka triedy ocele ono to nieje také jednoduché a v tej dobe asi inú možnosť velice ani nemali. Ako som povedal už dávnejšie čosi tie zbrane prežily a zažily aj dobu keď sa strielalo 1500 zajacov samozrejme všetci polovníci s nimi za komunistov chodili aj po okolitých strelniciach. ...dnes 90kusov.Tak tieto zbrane vydržia trocha viac.Ďalšia vec dnešné novodobé zbrane s označeným Ultra light a podobne ešte nepreskočily. Ak budú mať za sebou 15 rokov práce rád sa na ne pozriem... ◄ reagovať
Jednu vadu tie časké zbrane predsa majú aj keď sú konštrukčne veľmi vyspelé a to je materiál. Poznám len málo starších zlamovacích kombinovaných zbraní, u ktorých by nebola vôľa v zámkoch. A druhou vecou je náchylnosť ku korózii. Ak by toto Češi v tej dobe vychytali, tak ostatní by im dnes mohli fúkať do zadku. ◄ reagovať
Áno mala pádové páky hneď vedľa spúštových. Videl si tie zámky rozobraté.... Každá čo i len malá súčiastka nyleštená a celá mechanika bola spracovaná tzv. rybímí šupinami. Keby som vedel kozlicou strieľať určite by som nemenil ani za Krieghoff, Merkel či ferlach. Bohužiaľ mne sa lepšie strieľa s dvojkou. ◄ reagovať
Ach, Brno super
Bočné zámky, modifikovaný systém H+H, kde kladivko je aktivované špirálovou bicou pružinou, uzamknutie dvojitým spodným klinom a horným Kerstenom . Táto zbraň bola vyrobená údajne aj pádovou poistkou, ktorá zvyšovala bezpečnosť. Cena v tom čase podľa mne dostupných informácií bola u modelu 571,1 ( lovecký model 12/12 ) s jednospúšťou
10.180.- Kčs, u modelu Trap s jednospúšťou 9.740.- Kčs. Táto preslávená kozlica je vrcholným výrobkom puškárskeho umenia Brnenskej zbrojovky. Ale Brno sa preslávilo aj ďaľšími kvalitnými výrobkami, o ktorých sa nejdem zmieňovať hlavne z priestorových dôvodov. ◄ reagovať
Prečítaj si veľmi pozorne aj tri krát: odkaz. Pochopíš o čom tu ja rozprávam a možno zistíš čo je , vlastne bolo dobré.
NAPRÍKLAD:Konštrukcia BRNA SUPER začala v roku 1967 a vychádzala z osvedčených kozlíc Merkel. Keby sa zmerali základné rozmery lôžka a hlavní, tak sú takmer totožné. Podstatnou zmenou v konštrukcii bolo použitie spoľahlivejších vinutých pružín (namiesto V-pér u Merkla). Kozlica Brno Super má tzv. bočné zámky a systém je "falošný" Holland - Holland. Tým falošným sa nemyslí nejaký horší, naopak pri zachovaní všetkých výhod tohto systému je spoľahlivejší, práve pre použitie spomínaných vinutých pružín. Už z toho je vidieť, že sa jedná o kvalitnú zbraň. Pokiaľ je riadne udržiavaná je prakticky "nezničiteľná". ◄ reagovať
Ja napríklad nedám dopustiť na dedičstvo po ocovi r.v. 1976 CZ 584 v kalibri 7x65R/12. Na revír Oravy super kombinácia. ◄ reagovať
S tou fabrikou mas najskor pravdu . Ze je ZH zastarale to som mal na mysli tiez . Mohol by si blizsie vysvetlit to s tym Brnom Super , lebo to som fakt nepochopil . ◄ reagovať
Ty sa tomu vôbec ale vôbec nerozumieš, tak radšej nepíš a len čítaj dobre. Zbrane typu ZH už vyšly s módy a považujú sa za zastaralé.Položená spätná otázka čo všetko prežily.Super Brno odkúpil Ferlach.Brokové dvojky ZP vieš niečo o nich... asi prt.Vieš kto bol ich konštruktérom... nevieš ani to.Bol to šéfkonštruktér a vývojár pán Macháček z Brna. Dodnes on a ja do nich osádzame dvojáky či byxi v kal.9,3x74R Prečo padla fabrika.... si tak naivný ved to bolo umelo vytunelované.Všetko sa predalo za facku a začalo to tým ked vedenie dalo červenú vývojárom a konštruktérom. Ved kúpim obrovskú fabriku za šupu a predám za sto násobok... ale najprv musím zastaviť tých čo majú na svedomí aby zbrane boli stále moderné a zaujímavé.načo sa tam ja budem trápiť ked finančne som zabezpečený do konca života. Momentálne u nás je veľký hit typu Brovning , Sauer , Manlicher , Beretta , Betinsoli a pod. Nepotrvá dlho a budete železo s označným Českou Zbrojovkou bozkávať. Nehovorím to preto že by som to niekde čítal ale preto že ten čas ešte príde. ◄ reagovať
Tajfi ked su to take super zbrane preco sa uz nerobia ? Preco Zbrojovka Brno padla ked mala taky lukrativny "kseft". Preco sa polovnici nepredhanaju kto skor kupi ZH , inzercia je ich plna a ceny priaznive . Ano kedysi to boli dobre pusky ale ta doba sa minula (nastastie) . Ved vtedy ani ina moznost nebola . Pokrok ide dopredu . ◄ reagovať
Každé iné hodnotenie je citlivou záležitosťou pre tých, ktorí s tymito zbraňami majú iné skúsenosti, resp. nemajú s inými. Koncom roka 2007 pri konkurze Zbrojovky Brno, sa dali lacno nakúpiť jej výrobky. Medzi inými som získal právo kúpy na ZH 302 12/12 a výmenné guľobrokové hlavne 5,6x50R.Magnum. Vychádzalo to na cca. 16.000.- Sk. Jej kúpu som následne konzultoval s Českým vicemajstrom sveta v streľbe na veľké vzdialenosti, bývalého pracovníka Lověny Praha a špičkového opravára, výrobcu zbraní. Napriek tomu, že som tú zbraň poznal a niekoľko rokov na začiatku s ňou poľoval. Keďže vlastním kaliber 30-06, chcel som tento kaliber pre jeho presnosť na väčšie vzdialenosti. Jeho stanovisko bolo nasledovné. Je to najhoršia zbraň vyrobená v ČR, koncepčne zastaralá, na ktorú nezoženieš ND. Len poškodená poistka sa musí meniť celá a keď ju zoženieš, vyjde Ťa na viac, ako 5.300.- Kč.
Teraz buďme múdri.
Nekúpil som ju a miesto nej som si zadovážil nakoniec pre lov so psíkom v hone CZ 585 7x65/16. No je to vec každého, pre čo sa rozhodne. ◄ reagovať
Som nesmierne rád, že sa rozumieme. Dopredu som vedel, že sa rozumieme a budeme sa rozumieť. Si človek, pred ktorým dávam klobúk dole. Rozumieš veci a pokiaľ viem, v tejto oblasti si už niečo záslužné urobil a preukázal. Nech sa ti darí, všetko dobré. ◄ reagovať
RYS vieme o čom hovoríme a tiež vieme čo naše zbrane prežili za komančov. Úprimne ich ľutujem a konštruktérom vzdávam hold a hlboko sa klaniam. Sytuácia ked stála Česká zbraň 2000korún a poľovník s ňou poloval 20rokov bez toho aby videla olej , handru , mnohokrát ju opilý vláčil po zemi , zmoknutá a opretá bola v skrini niekoľko dní a stále fungovala. Tie zbrane idú dodnes. Veľmi ma hnevá ak ich niekto uráža . veľa prežili , stále sú ND , tým nemyslím teba. Kvalitné železo a nie duralové zliatiny s plastom označené ako ultra light.... Takže je pravda , že debatu týmto smerom uzavrieme lebo toto je na hodiny po tel. S tými zápalníkmi máš pravdu.... Takže názormi sa stotožnujeme...škoda písať bol by to nekonečný román ◄ reagovať
Tajfi, Tvoj príspevok som pochopil, v podstate súhlasím.
Čo sa týka GB – ZH a ČZ, nevylúčil som ich z dôvodov, že by som ich zatracoval a hlavne nie GB ČZ ( preto som predtým v príspevku uviedol malinké slovko „aj“. Ďalej som reagoval na to, že záujemca o kúpu chce investovať 35 tácov ( resp. do ) a preto z mojej strany taká odpoveď.
Ku GB zn. ZH: odsúvateňý záver a jeho uzavretie spodným ozubom a dvojitým Greenerom je typické pre túto zbraň. Presnosť streľby je dobrá ( rozptyl, krytie ). Výmenné hlavne na jedno lôžko záveru sú výhodou. Z vlastnej skúsenosti, ako aj referencií môžem povedať, že pri opakovanej streľbe guľou v krátkom časovom slede, bez vychladnutia hlavne vykazuje táto zbraň nepresnosť ( už tretí – štvrtý náboj ide tam, kde nemá ). Masívnosť, resp. mohutnosť zbrane, jej vzhľad, ako aj držanie zbrane v ruke nerobia túto zbraň príťažlivou. Nevhodne umiestnená, hlučná poistka, síce už odpružená ( pri vyšších mod. radách ) tiež nie je celkom najšťastnejšie riešenie. Plná váha tejto zbrane, s montážou a optikou je povestná a nepredurčuje ju nosiť na celodenné pochôdzky obzvlášť pre subtílnych ľudí. Sú zaznamenané praxou aj ponosy na lámanie údernikov ( podľa mňa je to skôr spúšťaním na prázdno „ do ničoho“, ako aj odpálenie obidvoch hlavní naraz. Týchto zbraní bolo vyrobených hádam najviac a myslím, že ešte aj dnes tvoria jednu z najpočetnejších skupín. Podľa mňa je táto zbraň na tú dobu koncepčne a technicky na dobrej úrovni ( napr. aj oproti terajšiemu ruskému GB- IŽ – si myslím ). Bolo z nej ulovené nespočetné množstvo zveri. Na základe uvedeného si myslím a zastávam názor, že ako pracovná puška a pre nenáročného poľovníka nie je zlou voľbou.
P.S. – pokračovanie nabudúce ◄ reagovať
Hunter: jednoznačne guľu s R... , strieľal si v zime na štande kde bolo 18stupňov pod nulou a potreboval si rýchlo prebiť. Ruky skrehnuté UFF UFF ako vytiahnuť nábojnicu , najlepšie zodvihnúť zbran a jednoducho ju vysypať ale ako ked vyťahovač má odpružený jazýček a tá sviňa pružina je strašne tvrdá. Ach jaj... veď v lete na strelnici to nebolo také zlé............. Dúfam že nemusím ďalej rozvíjať strelecké situácie.
RYS : v celku stebou súhlasím akurát by som mu veľmi neodporučil nového taliana. Lepšie urobí ak dá peniaze do opravy staršieho Čecha... vysvetlovať sa mi nechce je to na veľmi dlho. RYS ešte jedna vec poprosím ťa s akého dôvodu by si vylúčil ZH a CZ-UB...ďakujem za text rozveď to tu... Myslíš si že Talian je slušnejší prepáč ale si totálne vedľa. Je to chráp o akom sa ti ani nesnívalo.Hovorím o cene 35000...aby sme sa rozumeli ohladne taliana ◄ reagovať
Tí znalejší určite vedia, o čom hovorím. Nech si každý kúpi, čo chce. Ak budem kupovať ďaľší GB alebo inú kombinovanú zbraň, kúpim si jednoznačne na náboj s R. Hovorím za seba. ◄ reagovať
Prečo by to mal byt náboj s rantom / R /,strielal som s gulobrokom bez rantu a vobec to nevadí,fungovalo to super,a ešte je tam aj večší výber streliva.Nevidím dovod prečo Rkový. ◄ reagovať
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.