Heming hunting
dnes je sobota,  26. október 2024,  meniny má Demeter,  spln: 15. november 2024,  dnes východ slnka: 07:28,  dnes západ slnka: 17:32
IBO výpredaj

Polovnik vs.turista - diskusia

autor: off Wetthy
pridané: 1.9.2024 19:12
Zdravim vsetkych. Bude to dlhy prispevok, takze sa nachystajte...rnMozno je zvlastne,ze idem sem za radu, nakolko sa chystam podniknut pravne kroky proti jednemu PZ.Dufam,ze ta diskusia nenaberie smer " my,polovnici mame sa podrzat vzajomne", ( aj ked nevylucujem), ale budeme spolu hladat riesenie a konsenzus, aby priepast " polovnik-radovy obcan" sa uz dalej neprehlbila.rnSituacia z kt.sa odrazime: som zena v strednych rokoch, S narocnym povolanim, Co vykonavam vacsinou v hlavnom meste alebo v zahranici.mam psa, JRT,O kt.sa stara moja mama na vidieku,ja tam stravim rapsodicky cca.2-3 dni v tyzdni.vtedy rada vybehnem so psom do okolitej prirody,aspon mu venujem A je to uzasny relaxrnOkolita priroda je vacsinou orna poda,min.luky,mensie lesiky ( max 2-3 km stvorcove).90%pohybujeme na komunikaciach pre polnohospodarske stroje. Pes na prechadzkach je volne pusteny.obojok a vsetko potrebne ma.stava sa, ze zareaguje na zver a vybehne, ale S jeho izbovou kondiciou...pocas svojho zivota instinktne zabil asi 5 hrabosov a sam sa od seba zlakol. rnMoje túry zial. niekedy su okorenene konfliktmi okolobyvajucimi sa polovnikmi.pred 2 rokmi S PZ nasej obci,vdaka hospodarovi a okresnej komore nastal zmier. Nemame sa radi, mne sa nepacia urcite veci,ich vyrusujem, ale tolerujeme sa.zial, potom dostali chut polovnici susedneho PZ, ze vraj oni ukazu,ako na mna...rnTak ked pocas prechadzky uvidim vo vzdialenosti Jeep, relaxu je koniec a pridu zaludocne nervy.rnScenar je stale ten isty. Jeep ma pomalicky prenasleduje,medzitym vodic asi burcuje svojich partakov a PS. Za 20 minut ma obkolesia S 2-3 tazkymi terennymi vozidlami,vyskakuju chlapi,vedie ich clovek, predstavujuci sa,ako PS. Uniformu,oznacene auto nema, neviem,ci by mal mat. Na moju vyzvu sa legitimuje,ale preukaz drzi tak, neviem,ci naschval,aby meno sa nedalo precitat.inác nie. Okamzite ma vyzve,aby som sa legitimovala,pyta OP.snazila som mu viackrat vysvetlit,ze na to pravo nema,a dopusta sa tym padom trestneho cinu zneuzivania pravomoci. Ci podla neho zena v lahkom letnom obleceni,ruksacikom 20*20cm a izbovym psom pytliaci?! Lebo vyzvat na legitimaciu obcana ma pravo len vtedy, ked ma na to podozrenie...nepocuva. medzitym arogantne, niekedy agresivne a vulgarne sa zapoja aj okolostojaci " ty si tu zas,ty P...a,uz ti bolo povedane, ze tu nemas Co hladat", " vy ste normalna,na kazdom posede je polovnik,barkto Vas moze zastrelit","zas nie je pes na vodzke a nemate reflexnu vestu", " Ku...va,my za to platime,a volakto tu len zadara beha hore-dole" ,( neuvedomujuc,ze on plati za pravo polovat, Co ja nemam). Vacsinou bud sa otocim a pokracujem dalej ( zatial ma neopovazia prenasledovat), alebo ked je situacia fakt vyhrotena,vyzvem PS,ze ak sa citi v prave,nech vola na mna policiu...medzitym nech kontroluje tu pritomnych panov soferov,ci vsetci maju povolenie pouzivat v revire motorove vozidlo...a chcem vidiet evidencnu knihu...ze pockam 2 minuty,vola ci nevola...to vacsinou zabere, ale tomu najcennejsiemu,relaxu a pokoju,je koniec.asi budem nutena nosit so sebou aj mobil, lebo situacia je stale horsia a horsia. Neradte,ze mam chodit inde. Nakolko mam svoje nazory na ochranu prirody, nemam soferak,vyuzivam hromadnu dopravu.rnVelka skoda,no.ja sa pamatam z mojej mladosti polovnikov predoslej generácie,puska na chrbte,peso alebo na bicykli...pozdravili sme sa a kazdy isiel svojou cestou.rnMoj postoj: priroda patri vsetkym obcanom SR, kazdy ma pravo uzivat jej krasu a volne v nej pohybovat. To je ustavne pravo,bez ohladu na to, ze kazdy cm je polovnicky revir..ochranne pasma bokom.rnPytam sa Vas,pani polovnici,preco nie su podobne problémy S rybarmi?! Ved kazda vodna plocha, ci jazero,ci rieka je aj rybarskym revirom,predsa neodhanaju kupacujich a opalujucich sa...rnVopred dakujem za kazdy kulturny prispevok.
počet zobrazení: 1 199
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off pali1, 5.9.2024 o 17:20

škoda sa vyjadrovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 5.9.2024 o 14:17

Reakcia na príspevok od Wetthy, 4.9.2024 o 22:55 :
Doprucujem vam zajst za psychologom ...komplexy riesit tuna asi nie je dobry napad a vobec ale vobec nechapem o co vam akoze ide ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on sailormoon81, 5.9.2024 o 14:10

Reakcia na príspevok od Wetthy, 4.9.2024 o 20:32 :
Pani môj príspevok nebol útok na Vás skôr naopak. Len na doplnenie: aj poľovník aj rybár si platí lístok, ale poľovník na rozdiel od rybára si prenajíma aj revír, kdežto rybár si jazero neprenajíma a navyše prítomnosť psov a možnosť ich odstrelu upravuje zákon. Takže áno, ak ste v práve, urobte si poriadky ako viete a ak neviete alebo nie ste v práve, tak vyplakávanie na diskusiách Vám veľmi nepomôže, navyše keď je tu prezentovaný iba názor jednej strany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Wetthy, 4.9.2024 o 22:55

Inác dakujem za prispevky,fakt boli dobromyselne a kulturne. Nech sí tu nikto nemysli,ze ked dojde K lamaniu chleba,budem vytahovat Vase prispevky ze aha X napisal toto a Y toto ..obhajit sa viem aj sam, lenze nazor nie je volaco,co by sa nedalo zmenit ... A dodam. este tolko,ze v ozajstnom lese NIKDY by som psa nepustila aj ked je strachopud a vacsinou je mi nalepeny na paty,lebo z hustiny sa vyrutajuci rotwaileri,kt majitel vykrikuje ( ak vobec) z km vzdialenosti, patria tym min.veciam na svete,,od coho mam freneticky strach.ja som stala psickarom len S nahodou,ale snazim sa ako mozem. A aby som nebola len prisna,ako som uz pisala S nasim PZ som ako-tak v pokoji,tam ma vacsinou provokoval urcity clen,komu peniaze a vplyv tak trosku vstupli do hlavy. Vtedy mi bolo velmi pekne vysvetlene ze PZ neziju zo vzduchu,a ano, obcas musia vö svojich radoch strpiet aj volajaky ludsky smejd kvoli sponzoringu. Len nie je jedno,ci ten ludsky smejd hra bowling, pestuje orchidey alebo beha po svete zbranou v ruke... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Wetthy, 4.9.2024 o 20:43

Ja, a Co som od Vas cakala?! No normalny dialóg, aby som mohla vyhodnotit aj nazor protistrany. A kto sa tu pytal, konkretne O kt. PZ ide, nech sa paci. PZ Velke Kisihy...a kto ma zaujem. tomu nabuduce ofotim desiatky rozhadzsnych prazdnyvh patroniv,dvojmetrovu zihlavu okoló krmitka a tych plesnivych zvyskov,cím sa zver akoze " prikrmuje". Teraz v lete vsetky potociky vyschnute, v dvoch existujucich kanalov zapachajuca zelenohneda voda, nikomu nenapadlo na tych jeepoch zver napajat...aj take veci mi vadia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Wetthy, 4.9.2024 o 20:32

Reakcia na príspevok od pali1, 2.9.2024 o 16:26 :
Pali, si polovnik?! Kt.akoze ma rád prirodu, zvierata?!Más psa?! Vencis ho okolo obeda, ak si mi poradil? v 40stupnovych horucavach?! Urcite ho drzis aj vo voliere, lebo ako vidim na mojim okoli,na spravneho polovnika tak patri.... Ludia citajte,prosim Vas,S porozumenim. Ide O obycajny chotar,ziadny les,ornu podu, komunikacie pre polnohospodarske stroje,sem -tam skupinka zab7dnutystromov v skupine,aky les,cez kt.vedie riadna vybetonovana komunikacia.... Predstavte si tu danu situaciu v meste.Vasu zenu, matku obklucia chlapi na autach,vyskakuju a zacinaju na nu vulgarne vykrikovat...ani v meste by necitila osamela zena konfortne, nieze na uzemi nikoho, 10 kilometrov od obydlia. A pán PS,kt.sa tu ozval, takticky mlci o tom, co su tie dane okolnosti...ak by sa dotycny pán PS sa citil v prave, preco nezavolal policajtov?! Ani na moje naliehanie?! A na koniec : ja neskutocne zaujimave,ze ked polovnik ide kupkat, tak S rybarmi si uz vie robit poriadky.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vova, 4.9.2024 o 13:18

Prečítal som si vašu skúsenosť s poľovníkmi a ja osobne si myslím, že pravda je niekde na polceste. Je faktom, že psík by nemal byť v revíri voľne pustený, no nemyslím si, že všetko sa musí riešiť tým najradikálnejším spôsobom. Medzi ľuďmi by mala existovať slušná komunikácia a aj tento problém by sa dal veľmi ľahko takýmto spôsobom vyriešiť. Ja osobne sa často stretávam presne s takýmto problémom a zatiaľ sa mi stále podarilo rozumne a v kľude sa dohodnúť. Určite netreba nikoho z lesa vyháňať a normálny človek zase dokáže pochopiť a rešpektovať, že sú tu aj iní s inými záľubami. Podľa mňa výsledok= slušná komunikácia a vzájomné rešpektovanie sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 2.9.2024 o 22:15

Wetthy ahoj, mas dokazy pre svoje konkretne tvrdenie? O ktore PZ sa konkretne jedna, aby sme mohli vypocut aj nazor druhej strany kvoli objektivnemu posudeniu veci? Ak nemas, je zbytocne tu stracat cas a ocakavat podporu, resp. vyriesenie veci! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pali1, 2.9.2024 o 16:26

mila pani,citíť tu vela arogancie z vašej strany,jedine riešenie je venčite psíka,samozrejme na vodzke behom dna,najlepsie okolo obeda,myslím ,že vtedy to až tak vadiť nebude a ano polovnici majú pravdu,kedže zato aby mohli polovať platia najom za každy hektar pody ,čo žiaden turista,ani psíčkar nerobí ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on sailormoon81, 2.9.2024 o 9:54

ja osobne mám zlu skúsenosť s rybármi. Chodím sa kúpať cez leto na priehradu a niektoré roky keď bola voda vysoko až k lesu, ostala len malá pláž. kde si samozrejme rybári rozložili svojích x prútov a mysleli si že budú okupovať celú pláž celé leto. Ale keď som vyšiel z vody tak to pochopili :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lorgarius, 2.9.2024 o 7:55

mila pani nechapem v com chcete podnikat pravne kroky ze vas PS ziada o preuzanie totoznosti, upozorni ze pes ma byt na vodzke ?....PS nema mat ako oznacene auto, ani unifoma neexistuje -existuje odznak a preukaz. pravomoci PS je mozne pozriet v zakone o polovnictve -a ano je tam aj pravomoc zastavit a legitimovat osobu pohybujucu sa v reviri, za urcitych podmienok. ach ano "ustavne pravo volneho pohybu", kde kto chce kedy chce, o zakaze pohybu mimo lesnych ciest, vyznacenych turisticjych chodnikoch nie len v ochrannych pasmach, ste este nepocula ze ? zdravy rozum casto chyba, a tak sa turisti premavaju po nociach/skoro rano, neosvetleny/neoznaceny, psici na volno, ved on nikomu nic nerobi, to len teraz odbehol, to len teraz prvy raz nepocuva, to len teraz jediny raz duri srnu, siroky reflexny obojok naco ved netreba........kludne podniknite pravne kroky, len sa necudujte ked to vyznie do prazdna/skonci v sufliku, resp protistrana tiez podnikne pravne kroky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off zbojnik1, 2.9.2024 o 6:39

ako PS Vás opravím člen PS má právo legitimovať Vás ak porušujete zákon. a zákon porušujete tým že psík behá na voľno ( tak isto porušujete aj vyhlášku a nariadenia vlády na AMO). pri výkone práva poľovníctva na autách sa pohybovať môžu. myslím že keby bol psík na vôdzke alebo dlhom remeni až taký problém by sním nemali. sama píšete že sem tam preženie zver čo je v revíri neprípustné. spomínate staré časi no podľa rozprávanie niektorých kolegov starších by Vám psík zabehol a už by sa nevrátil lebo vtedy sa psi preháňajúci zver strieľali tak isto ako aj mačky domáce. v prvom rade by bolo ísť cestou zmieru a vy komunikovať si to lenže z toho čo ste napísala niesú arogantný len poľovníci ale aj Vy sama. vtejto dobe sú kus domiešané pojmy právo a povinnosť a väčšina ľudí vie iba práva a aj to niekedy dosť skreslene ako ten príklad s rybármi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 2.9.2024 o 2:24

drahá pani - to čo uvádzate je neprehľadná spleť informácií. Dajte trestné oznámenie ...Mňa by zaujímalo, kto Vám poradil ( keď ste sa tu nalogovali 1.9. 2024 a hneď otázka ), že Váš problém sa práve tu , mávnutím čarovného prútika vyrieši ? Facebook ste neskúsili ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 1.9.2024 o 22:22

1.To ako aké právne kroky idete podnikat?.2.Milá pani podla toho co tu opisujete nie ste o nic lepsia ako páni na ktorých poukazujte...clen polovnej stráže má zo zákona kopmetencie a má právo vas upozorniť na to že pes v lese smie byť iba za určitých podmienok určite však nie na volno a bez dozoru ak nie 100% ovladatelny.je velmi zaujimave ako tvrdite akoé sa polovnici zmenili hlavne ze turisti nie su drzy arogantny a ano bohuzial vykon prava polovnictva stojí nemalé financné prostriedky a je strasne čudne ako ho vseci idu okresavat obmedzovat v hesle ústavných práv...zakon o lese ochrany prírody polovnicky zakon...ludia nikoho a nic nerespektujete nemam pocit zeby z oboch stran bola snaha o dialog...porovnavanie z rybármi len potvrdzuje to ze si prílis naivne predstavujete dost zasadné veci...zakon umoznuje pri výkone práva polovníctva pouzivat motorove vozidlo a ak vas niekto x krat upozorní na vas zrejme nie najvhodnejsí sposob vencenia a vy si idete stále svoje tak je to len obycajná provokácia...poopravím vás ano príroda je pre vsetkých ale urcite sa nemoze kazdý volne pohybovat nerespektujúc práva vlastnika obhospodarovatela prenajímatela a x dalsích organizaciii vzhladom na hore spomenute zakony ktoré zákonne upravuju sposob a formu vyuzívania tej prírody...vazne mi prezradte co ste cakali ako odpoved na vás príspevok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM