Heming hunting
dnes je nedeľa,  8. september 2024,  meniny má Miriama,  spln: 18. september 2024,  dnes východ slnka: 06:18,  dnes západ slnka: 19:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 40 035
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 10.12.2015 o 20:59

neuveriteľné, ako sa dookola ktosi dokáže baviť o dávno vypovedaných veciach. TD je nelegálny, kopov je legálny aspoň tým, že je riadnym plemenom fci. kluby sú vzhľadom na hrubé rozpory so zákonom v stanovách zaregistrované tak neregulárne, že možno hovoriť o neplatnosti.... a to máme v kluboch aj doktorov práva.... o tomto sa treba baviť a konať! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Simon101, 10.12.2015 o 20:49

Chlapi ved ste to nepochopili ja viem ze mame vybornych kopovov aj na Slovensku. Ja som sa vam snazil vysvetlit ze je to nase narodne plemeno ktore je uznavane svetovo a na slovensku pocet dobrych kopov klesa ..... a aj hlavne vystavnych kusov. Nehovoril som ze si mate kupovat kopovov z CZ ...... precitajte si to este raz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 10.12.2015 o 19:38

ja si myslim že kopoviary môžu byt hrdý na to že slovenský kopov sa uchytil aj v iných štatoch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 10.12.2015 o 19:25

vlado59 - Samozrejme sú na Slovensku aj výborné kopovy ; len by bolo "kontraproduktívne " ich počet vyjadriť percentuálne !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off vlado59, 10.12.2015 o 18:57

Ani ja tomu nerozumiem prečo píšeš o zadovažení kopova z CZ mal som možnosť u nás na M.Andreja Renču 2014 vidieť robotu slovenských kopovov a bola to radosť pozerať takže dobré kopovy máme aj na Slovensku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bojk, 10.12.2015 o 18:51

Je pochopitelne, ze okolo tejto temy je, bolo a bude este vela diskusii a hlavne emocii. O to viac, o co viac sa tyka slovenskeho kopova. Skor ma mrzi to, ze prave tam je zdroj a kamen svaru. Ak by sme mali v nom to co mame mat, mozno neriesime TD. Alebo sa mylim? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jozef, 10.12.2015 o 18:20

Simon čo prosím ťa píšeš o zadováženi kopova z cz ...lebo nejak som neporozumel...díky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Simon101, 10.12.2015 o 8:20

Ako zevraj skutocny dôvod vytvorenia tatranskeho duroca bolo ze vymera nasich revirov sa stale zmensuje a preto sme zevraj potrebovali psa s kratsimi nohami ale s vydrzou kopova= VEĽKÝ BLUD. Ja osobne chovám AJD a som spokojny ano kazdy chvali svoje plemeno ale ja osobne nikdy neuznam tatranskeho durica ako plemeno. Je to len moj nazor. Ale preboha ludia uvedomte si ze dobreho slovenskeho kopova si slovak moze zadovazit z Čiech? No nie je to hanba pre nás ako národ, a pre naše národné plemeno, ktoré je uznávané svetovo? Preto ja som za vyčistenie genofondu Slovenského kopova na Slovensku a nie jeho ďalšie zmutovanie, a zmutovanie ďalších dvoch dobrých plemien ako jazvečík či farbiar. Neničme to dobré čo tu máme a nevymyšlajme bludy. Zveľaďujme a udržujme to čo tu máme. Asi toľko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off jozef, 1.5.2015 o 21:24

traper nebude chyba niekde inde ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off traper1, 1.5.2015 o 18:41

zaujímavé...mnoho zdaru s TD len to chce mnoho rokov šľachtenia, keď i ten kopov nie je do šľachtený ideálne (v jednom vrhu sa nájde málo dobrých psíkov) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 26.3.2015 o 21:25

celé je to akosi naopak... osobne si myslím, že otec myšlienky má príliš málo času na to, aby sa vôbec dožil nejakých výsledkov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stopinko, 26.3.2015 o 7:04

Už sa nemusíme báť že bude na spolocnych polovackach na diviaciu zver malo PU psíkov, keď prídu všetky krížence z okolia stačí ak držiteľ bude vravieť ze ma TD a nik to nemôže spochybniť. Však každý TD vyzerá inak... Robím si srandu. TD ešte dlho nebude plemenom! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off lesnik86, 25.3.2015 o 21:00

milý peter 10 mne je osobne jedno ci niekto uznava niejake plemeno alebo nie u mna je podstatne aby psík robil to co je potrebné neodcudzujem ziadne plemeno vravim mal som aj kopova, farbiara, stavaca kazdy psík mal nieco do seba mne osobne sa TD paci a fenka ktoru mam je sikovna a robí to co ma a ci ju uznas alebo nie ked mi dohlada , podrží diviaka a iné veci ,na ktoré ju ucim budem rad.. a už teraz ti možem povedat ze robi vsetko co od nej chcem.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Peter10, 23.3.2015 o 22:18

Chcel by som vyšľachtiť Fatranského sliediča. Jednalo by sa o zmes springelspaniela ,dlhosrstého jazvečíka a možno by som tam mixol aj labradora. Nevie mi niekto poradiť na koho by som sa mal obrátiť, aby mi s krížencami dovolili absolvovať skúšky PU. Ďakujem za každú dobru radu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Peter10, 23.3.2015 o 21:54

Milý lesník LESNIK. Tu vôbec nejde o to, či je dobrý, alebo zlý.Tu ide o to, že TD sa nedá hodnotiť ako plemeno. Lebo nijaké nie je. Možno tak o 15 rokov. Ak vydrží chuť iniciátorom projektu TD. Takých TD ,ake sa teraz zaradili medzi poľovné plemená , ktorým je umožnené absolvovať skúšku z výkonu namnožím 100-vky aj bez šľactiteľského zámeru. A myslím si , že nebol by som sám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off lesnik86, 23.3.2015 o 19:21

kritizujte si kolko len chcete kazdy si kupi takeho psa aký sa mu paci a akého potrebuje v revíri... ja som mal už aj kopova, farbiara, stavacov- čf, NDS,MKS, a tatko ma tatranskeho durica a je to velmi pekný psík, co sa týka stavby tela , chrupu je výborný.. ovládanie psíka je velmi výborné, pracuje ako ma kazde plemeno niejako vziká a ked niekto chce kopova tak nech si ho kupi a nech sa z neho tesi a tak isto aj TD u mna je absolutne smiesne , keď sa majitelia psov hadaju ktore plemeno je naj... kazde ma nieco do seba ... pekný deň všetkým psíčkarom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off VViki, 23.1.2015 o 7:00

Onval dakujem za reakciu aj info. A za povzbudenie:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 22.1.2015 o 22:31

za ty roky jsem poznal dost žen co umí a psi jsou i v praxi super a i takové co umí :-) a na rozhodčí to velice platí ale pak takového psa mít na honu je zážitek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off abba1, 22.1.2015 o 22:18

Ženy sú skôr ozdobou na kynologických podujatiach a nemyslím tým na výstrihy a krátke sukničky. Psy majú dobre vycvičené, nevidel som "vyletenie" zo skúšok na výstave je to zohratá dvojica, bezproblémové pozretie zubov, čo chlapi nie vždy zvládajú. Jedna perlička: pán predvádzal psa a zuby nie a nie, vošla do kruhu pani a psa zvládla bez problémov. Bolo to poľovné plemeno známe citlivými zubami :o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 22.1.2015 o 21:42

jméno můžeš dát jaké chceš hlavně krátké a výrazné.Pozor na zkoušky hlavně nezapoměň pořádný výstřih kvalitní push up ať mají páni rozhodčí zarosenou optiku a pevný krok :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off onval, 22.1.2015 o 21:13

VViky psíka môžeš volať ako ty chceš,respektíve môžeš mu dať meno aké uznáš za vhodné.Ale keď pôjdeš na skúšky tak mu do prihlášky budeš písať meno aké máš v rodokmeni,v tom ne ni problém.Ja sa s tým často stretávam na skúškach ako rozhodca z výkonu poľ.psov.Prajem nech sa Ti vydarí.Babi bývajú veľmi dobré vodičky poľ.psíkov z podpichovania si nič nerob! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rado107, 22.1.2015 o 20:45

Ja som mal tu možnosť biť na dvoch skuškach kde bol aj TD ten bol aky ma biť pfmp 1cena ds1cena ja som tam bol z welšom mame oborku a večinov TD boli ako farbiare ten je asi vynimka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off VViki, 22.1.2015 o 20:28

Robitusin to bolo mile:)) som sa aspon zasmiala ked uz som nestastna z mena mojho buduceho psika...A ked uz nik iny,davam sebe sancu prvy krat zvladnut polovneho psika:)) raz sa nejak zacat musi,nie? a verim,ze sa mi podari vychovat velmi dobreho polovnika....LEN MENO JEHO MA TRAPI... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 22.1.2015 o 20:18

VViki - Meno môžeš dať psíkovi aké chceš ; bez skúšok z výkonu nemôže byť pes poľovne upotrebiteľný (PU); účasť na spoločnej poľovačke sa nejaký čas dá legalizovať psíkovou prípravou na predmetné skúšky (samozrejme bez jeho zápočtu do predpísaného limitu PU ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off robitusin, 22.1.2015 o 20:16

ochoch,nech pánboh ochranuje od nebeského otca všetky poľovné plemená v rukách žien...:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off VViki, 22.1.2015 o 19:47

Potrebovala by som poradit.Ako som tu uz spominala,v nedelu to chcem ist risknut a velmi sa tesim na steniatko tatranskeho durica. kedze nemam vobec skusenosti s chovanim polovneho psika ( inak som psikov uz mala),chcela by som vediet ako to je s menami.Uz viem ze sa vola na pismeno ,,B." Ide o to,ze ja chcem aby sa volal inak s inym zaciatocnym pismenom...Ano,v papiroch bude mat ine meno a je uz aj tetovany. Je s menom problem len v pripade ak ho chcem dat ku skuskam? a ak ho nedam ku skuskam,znamena to ze ho nemozem pouzivat ako polovne upotrebitelneho psika na spolocnych ci hostovskych polovackach? individualne viem ze ano.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 20.1.2015 o 13:34

Vytvoření nového plemene není záležitost pár let stačí se podívat na plemena která se vytvořila před desítkami let jaká tam je ještě dnes variabilita plemene a některá už díky tomu pomalu končí poroto že nejsou chovní jedinci kteří by se mohli pustit do chovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Stopinko, 20.1.2015 o 13:09

Ešte bolo spomenuté ze zámer je chovať plemeno na prácu po vystrele a každý kto trosku rozumie chovu a pozná nervovú sústavu durica a farbiara vie, že sú to dve veľmi rozdielne nervové sústavy. Ak chcem aby bol pes pokojný a vyrovnaný pri práci po vystrele tj dohladavanie zveri určite nebudem ako gro plemena stavať na duricovi a jazvečíkovi. Už keď sa šľachtili psy na dohladavku vyberali sa medzi duricmi psy s čo najpokojnesou povahou. O výške toho kríženca sa ani nejdem vyjadrovať nakoľko jazvečík nie je zárukou, že plemeno bude nízke keď sa tam cpu ďalšie dve plemena strednej výšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off abba1, 20.1.2015 o 11:53

pozorne si vypočujte rozhovor z videa, ktoré pridal stopinko od 1:49 min. ... v F1 máme krížence kopov X kopov, kopov X farbiar, kopov X jazvečík .... mám na tvorcov dve otázky: odkedy je kopov X kopov kríženec? prečo kopov X farbiar, keď úmysel je durič menšieho vzrastu? ... myslieť si, že rádius na základe tohto kríženia bude menší je sci-fi, rádius sa dá zmenšiť, len výberom jedincov s kratším hľadaním a durením ... a ešte jedna rada pre tvorcov úplne zadarmo - zverejňujte fotky a videá jedincov, ktoré sa podobajú na zámer šľachtenia, to čo som doteraz videl neoslnilo ani vzhľadom ani prácou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off mitko, 20.1.2015 o 8:13

Myslím si,že k tomuto "plemenu" bolo toho popísaného už dosť či pozitívneho,či negatívneho,nedá mi však nezareagovať tiež s trochou irónie na túto tému...:) Mnohí z nás iste veľmi dobre vedia,že kríženie spomínaných uznaných plemien /kopov,farbiar,jazvečík/ chcene,alebo nechcene sa robilo po dvoroch našich otcov a starých otcov poľovníkov veľmi dávno...,čiže p.predseda chovateľov TD sa zbytočne tvári,že vynašiel teplú vodu :))) Jedine čo mu môžeme dať za pravdu je fakt,že dáva tomu všetkému punc kvality "made in Slovakia" z krajiny zázrakov s požehnaním volených ....Tie stvorenia však nemôžu za nekonečnú ctižiadostivosť ľudského jedinca. Predpokladám však,že tak ako rýchlo vzplanul tento zámer,tak isto rýchlo aj vyhasne a "doma robenie hajtóvy" ostanú naďalej len v našich spomienkach ako dobre "robili"...:)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Stopinko, 19.1.2015 o 21:53

odkaz tak tento je veru nejaký vysoký. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 19.1.2015 o 20:58

Josefe hold Slovensko země neomezených možností ale zase to máte dobrý kdejakej vořech může být LUP :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jozef, 19.1.2015 o 20:32

Páni môj názor na TD som tu už písal ale jedno je isté tie psiská pracovať budú!!Nevidím dôvod prečo nie..je to kríženec a o takých orechoch sa v každej dedinskej krčme nesú báje a pod..čiže nejak súdiť prácu toho kríženca teraz naozaj nejde ide o to ako to ´´plemeno´´vzniklo a že aj ked nieje ustálené už sa predáva s PP čo mi príde dosť choré.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Leon, 19.1.2015 o 20:25

Toxi nebyl ten 55cm barvou jako bavorák ale hlavu jako jezevčík? Takový byl na youtube v obůrce a blafal jak velký hrdina z 20m,ale pak to zmizelo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stopinko, 19.1.2015 o 15:47

Tak tento TD ( turbo diesel) bude ešte dlho hľadať svoju fázonu ale keď im tam vyskakuju 55cm jedince to majú roboty na 20 rokov kým sa to ustáli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Toxi, 19.1.2015 o 9:47

K tejto veci len toľko: videl som už asi 10 takýchto psov a ani jeden sa nepodobal na toho druhého... Neboli to iba minimálne zmeny ale naozaj povedané viditeľné. Jeden pes mal v kohútiku 55cm druhý 30cm, jeden žltý druhý čierny... Je to začiatok kríženia, preto sa tá krv musí vyčistiť, preto na toto kríženie musí dohľadnúť chovateľ a klub chovateľov aby sa uznalo toto plemeno. A tomuto páni neverím a asi ani vy. Skúšky a chovnosť nedostane pes za to ako vyzerá a čo predviedol, ale za to ako hlboko má do peňaženky chovateľ a ako sa predvedie on sám! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off goret, 19.1.2015 o 7:45

Tie štence sú už na svete a ak "šľachtiteľ" nechce osobne vidieť ako rastú a ako sa v nich prejavujú požadované vlohy za účelom ďalšieho šľachtenia, neznechucujme ľudí ako VViki, ak si ich rozoberú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 18.1.2015 o 22:19

jarodt ak toho psa nevidíš pracovať osobne ani tu takéto veci nepíš :) lebo je dosť možné to čo píše Leon... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 18.1.2015 o 21:39

jarodt jenom jestli to není hodnocený jako jedinci SK od zakladatele TD :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stopinko, 18.1.2015 o 21:07

Leon však nech si kúpi kto aké plemeno chce :). Ja ani ty to doma živiť nebudeme. Ti co obhajujú tohoto kríženca však spomínajú len pozitíva plemien, ktoré sa podieľajú na vzniku nového plemena. Mali by si však snat ružové okuliare a očakávať aj možné zdravotné problémy, vrodené vady atď všetko to môže tento krizenec podedit. A potrvá roky kým sa vykrystalizuje co si vlastne do budúcna ponesie. Čakám kedy do toho supnu potajomky ešte čierneho daxla. Môžeme sa však potlapkat po pleci, na Slovensku máme prvého kríženca, ktorý získava PU. :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

zobrazené 161-200 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
www.LUK.sk