Prežúvané párnokopytníky nosia na hlave parohy alebo rohy. Kým pri parohatej zveri nosia parohy prevažne len samce (výnimku tvorí sob polárny – Rangifer tarandus, pri ktorom má parohy aj samica), rohy sa objavujú aj na hlave samíc. Tieto útvary sa vzájomne líšia niekoľkými znakmi. Parohy majú kostený pôvod, na priereze sú plné a vyrastajú z výčnelkov čelovej kosti – pučníc. Hlavný kmeň sa rozvetvuje do väčších alebo menších výsad alebo lopatovitých útvarov. Parohy sú každoročne zhadzované a znovu nasadzované. Podľa spôsobu ukladania stavebnej hmoty je najstaršia časť parohu pri pučnici a najmladšia na jeho vrchole. Rohy majú kožný pôvod podobne ako chlpy, pazúry alebo kopýtka, na priereze sú duté a obaľujú dve dlhé kostené násadky vyrastajúce z čelovej kosti. Rohy sú rôzne prehýbané a zakrivené, ale nikdy sa nerozvetvujú. Na hlave živočícha zostávajú celý život, teda ich nezhadzujú, a každý rok o určitú časť narastú. Podľa spôsobu ukladania stavebnej hmoty je najmladšia časť rohu pri lebke a najstaršia na vrchole rohu. Parohy aj rohy slúžia ako poľovnícke trofeje.
Muflón ( Ovis musimon) je pomerne rozšíreným zástupcom dutorohých prežúvavcov. Jeho, rohy, poľovnícky nazývané tulce, sa špirálovito stáčajú vo veľkom oblúku okolo hlavy a na svojom povrchu sú výrazne ryhované. Okrem týchto pravidelných vrúbkov sa na tulcoch objavujú výraznejšie závaly, ktoré naznačujú ročný prírastok rohoviny. Podľa ich počtu sa dá pomerne presne určiť vek uloveného alebo nájdeného barana. Stále narastajúce tulce umožňujú odhadnúť vek muflónov aj podľa stupňa uzavretosti kruhu. Pri predstave hodinového číselníka ukazuje špička ľavého tulca ročného muflóna asi na jednu hodinu, pri dvojročnom na tri hodiny, trojročnom a staršom vždy o 2 hodiny viac, než je skutočný vek muflóna. To platí približne do siedmeho roku. Potom ukazuje špička tulca stále asi na deviatu hodinu. Lebka muflónov je 210 – 232 mm dlhá a 94 – 106 mm široká . Rad stoličiek meria 63 – 75 mm. V chrupe má muflón 32 zubov.
Aj obe pohlavia kamzíkov (Rupicapra rupicapra) majú rožky. Pri pohľade zboku majú kamzíky rožky stočené špičkami dolu, kamzičie samice smerom dozadu. Pri pohľade spredu sa rožky kamzíkov zbiehajú do tvaru úzkeho V, rožky samíc sú v hornej tretine trochu prehnuté do strán. Tieto rozoznávacie znaky však nie sú všeobecne platné a spoľahlivé. Ani pri dlhoročnej praxi nie je možné určiť pohlavie kamzíkov na prvý pohľad. Každoročné prírastky rohoviny sú oddelené hlbokými vrubmi, zreteľnými najmä na zadnej strane rožkov. Počet vrubov udáva vek kamzíka. Lebka kamzíka je 189 – 207 mm dlhá a 82 – 90 mm široká. Dĺžka radu stoličiek meria 52 – 61 mm. V chrupe má kamzík 32 zubov.
počet zobrazení: 5 590
počet hlasov: 1