1. Pes musí cítiť Vašú lásku a trpezlivosť už od narodenia.
2. Pes má sklony k životu vo svorke,kde platí sociálna hierarchia a zásada podriadenosti vodcovi svorky.Vďaka tomu môže uznať za vodcu aj Vás.
3. Aby sme mohli so psom spolupracovať podľa „logiky“ psa,musíme poznať jeho psychiku,vrodené pravidlá a inštinkty,ktorými sa riadi vo svojom správaní.
4. Pes má mať dobrú výchovu a primeraný výcvik-psychickú a fyzickú záťaž,čo najviac sa približujúci k jeho pôvodnému vyšľachteniu.Iba tak sa môže bez ťažkostí pohybovať v ľudskej a psej spoločnosti.
5. Nevychovaný pes spôsobuje problémy nielen majiteľovi ,ale aj svojmu okoliu.Neskôr je len veľmi ťažké,veľakrát aj nemožné,odnaučiť ho nežiadúcim návykom.
6. Pes má svojho pána počúvať,nesmie sa ho však báť,vzájomné spolužitie má byť priateľské,založené na dôvere a rešpekte.
7. Pes sa najlepšie naučí poslušnosť,ak sa presvedčí,že za splnením povelu nasleduje pochvala a naopak za nesplnenie želania svojho pána nasleduje pokáranie.
8. Pes neuvažuje ako človek,aj keď to tak niekedy vypadá.Nedokáže si spojiť predchádzajúci priestupok s trestom,ktorý prichádza až po určitej dobe.Musí byť pokáraný okamžite,t.j.okamžite po nesplnení povelu.Neskoršie pokáranie nemá účinok a zbytočne naštrbuje tvoriacú sa dôveru.
9. Každý pes je iný.K výchove a k výcviku je preto nutné zvoliť metódu,ktorá najlepšie zodpovedá jeho povahe a plemennej príslušnosti.
10. K výchove a k výcviku nestačí iba znalosť teórie.Cvičiaci musí zachovať kľud,byť trpezlivý a naučiť sa rozoznávať aj momentálne pocity psa.Iba tak je možné dosiahnúť požadovaný výsledok k plnej spokojnosti oboch partnerov.
Praktické skúsenosti a rady:
• V prvom rade je veľmi dôležité sa správne rozhodnúť pri výbere plemena.Niektorý ľudia majú vo zvyku preceňovať svoje schopnosti a zaobstarajú si psíka,ktorého nie sú schopný zvládnuť ako po psychickej,tak po fyzickej stránke.Netreba zohľadňovať pri výbere len jeho exteriér,ale predovšetkým jeho povahové vlastnosti a jeho upotrebenie v ďalšom živote.
• Za druhé musíme poznať psie myslenie a jeho logiku,ktorá je odlišná od toho nášho ľudského(je oveľa jednoduchšia ako tá naša).Vedieť a rozoznať prečo pes koná v daných situáciach podľa nás nezmyselne a inak ako my ľudia.
• Za ďalšie, žiadný pes nie je sprostý a nesúhlasím s názorom, keď nemal dobrých rodičov tak mu nepomôže nik(to by sme mohli utratiť celý rodokmeň).Pri výcviku je životne dôležitá pre psa motivácia cvičiť so svojím pánom a prebudenie jeho vlôh.Každé plemeno bolo vyšľachtené pre určitý účel a je len na jeho majiteľovi,ako tieto jeho vrodené vlohy rozvynie a využije vo svoj prospech.
• Motiváciou pri výcviku je všetko to,čo psa zaujíma,čo má rád a za čo je ochotný aj „život položiť“.A to môže byť obľúbená hračka,loptička(najlepšie s povrázkom),aport alebo aj obyčajný kus handry a v neposlednom rade pamlsok(t.j.nakrájané kúsky klobásy,syra,piškót atď.)Motiváciou pre psa môže byť aj zábava pri výcviku.
• Pes a hlavne šteňa sa musí cítiť vo vašej blízkosti dobre t.j. musí mať z Vašej prítomnosti zážitok.Vy musíte byť stredobodom jeho pozornosti.Jednoducho musí byť s vami zábava.
• Osvojenie si a správne používanie povelov sú ďalšia veľmi dôležitá vec pri výcviku každého psa.Pokiaľ cvičiteľ nevie správne vykonávať daný cvik ani psík ho nebude vedieť správne previesť.Je povinnosťou každého cvičiteľa naštudovať si dané cviky alebo nechať si predviesť daný cvik skúseným kynológom.Najväčšou chybou s ktorou som sa stretol je úplne nezmyselné podávanie povelov v nezmyselnom poradí.Psík dostal naraz aj päť povelov a ani jeden nevykonal resp.nedokončil,pretože jeho pán ích jednoducho neovládal.Keď už pes dostane povel,musí ten povel splniť a až potom môže dostať druhý.Pokiaľ ho nesplní a dostane ďalší bude si myslieť,že to tak má byť a Vaše ďalšie povely nebude plniť.
• Za každým správne vykonaným cvikom musí bezprostredne nasledovať pochvala a podanie pamlsku.Pochvalou netreba šetriť hlavne na začiatku.Pes musí rozoznať,kedy ste s ním spokojný.A naopak pri nežiadúcom vykonávaní povelu musí psík rozoznať Vašu nespokojnosť a psa usmerniť-napríklad trhnutím vodidla.
• Svojho psa nikdy netrestajte fyzicky pri výcviku za nesplnenie povelu.Stratíte jeho dôveru.Napríklad som sa vo svojej praxi stretol,keď majiteľ psa volal povelom ku mne.Ten bol však niečim zaujatý viac ako svojím pánom.Keď však prišiel asi po piatích minútach dostal bitku.Takýto človek dosiahne to,že nabudúce tento psík príde nie za päť minút,ale za desať alebo už vôbec.My predsa chceme tento čas skrátiť na minimum,preto musí mať psík motiváciu sa k nám vrátiť a musí dostať pochvalu aj po tých piatich minútach.Ak ju dostane nabudúce príde za tri minúty a tak sa to stále bude znižovať až sa skráti tento čas na minimum.
• Tréning resp.cvičenie musí byť pestré a zábavné.Nie monotónne a psík sa pri ňom nemôže nudiť.Preto neopakujte jednotlivé cviky stále v rovnakom poradí.Psík si na toto poradie zvykne a bude vykonávať cviky automaticky.Zo začiatku cvičte v intervaloch-päť minút cvičenie,päť minút hra alebo oddych.Za ďalšie menťe prostredie výcviku čo najčastejšie,pretože pes sa správa v každom prostredí inak.V začiatkoch však zvolťe prostredie tiché a kľudné,ktoré nebude psa ničím rušiť(autá,zvieratá,ľudia,atď.).
• Každý pes,nevynímajúc poľovného sa musí v ľudskej a psej spoločnosti vedieť náležite správať.Na to,aby sa to naučil musí do tejto spoločnosti chodiť.Najlepšie sa to naučí na príslušnom kynologickom cvičisku.Ak túto možnosť nemáte a bývate na dedine alebo ďaleko od mesta zoberte svojho psa medzi ľudí.Napríklad v letných mesiacoch do nejakého pohostinstva s vonkajším posedením alebo aj na futbalový zápas,atď.Na takýchto miesta je veľa ľudí,sú plné vzruchov a na tie si psík takisto musí zvyknúť.Takéto cvičenia pripravia psíka na situácie,keď prídete napr.na výstavu psov,ktoré sa konajú väčšinou v malých priestoroch a kde je koncentrované veľke množstvo psov a ľudí.
• Možno ste si už položili otázku, kedy je najvhodnejšia doba na cvičenie?Každá hodina je vhodná,ale mne sa najviac osvedčili ranné hodiny,kedy je psík oddýchnutý,svieži a lačný.To je ďalšia dôležitá vec pri výcviku,aby bol pes lačný,čiže nenažratý.Mne sa v mojej praxi najviac osvedčil tento postup:Chodievam cvičiť v nedeľu ráno,tak moja suka nedostáva žranie už celú sobotu.Všetko toto žranie jej však odkladám a keď sa v nedeľu z cvičenia vrátime toto žranie dostane naraz.Pes vtedy pri cvičení najviac spolupracuje vďaka pamlskom.
• Ďalšou veľkou chybou s ktorou som sa stretol sú dlhé vychádzky už v rannom veku šteňaťa.Šteňa,ktoré má tri mesiace nemá ešte vyvinuté svalstvo a ani kĺby,tak ako malé dieťa,ktoré sa práve naučilo chodiť.Hodinová vychádzka pre trojmesačné šteňa je ako celodenná tura na hory pre jednoročné dieťa.Zo začiatku stačia vychádzky len do najbližšieho okolia Vášho domova.
• A na záver nezabúdajte ešte raz na tieto veci:Láska,pochvala,motivácia,veľká trpezlivosť a chuť do tvrdej práce.Váš psík Vám to sto krát vráti späť.
počet zobrazení: 9 687
počet hlasov: 5