Kone podľa poznatkov boli domestikované asi 4000 rokov pred n.l. v strednej Ázii a v južnom Rusku. V Európe sa udomácnil až asi v 10 storočí pred n.l.
Už oddávna a dá sa povedať , že dodnes je kôň výrazným pomocníkom v práci (lesníctvo, polícia) . Bol využívaný v armáde, poľnohospodárstve a lesníctve. Kôň sa dnes využíva vo viacerých športoch – pólo, westernové jazdenie, drezúra, parkúr...
Kôň a dravec sú spojený už od minulých časov a aj dnes pomocou koňa a dravca lovia najmä v Kazachstane a v Ázii . Sokoliarstvo sa začalo rozvíjať 2000 rokov pred n.l. na území dnešného Kazachstanu. Neskôr sa dostalo do Európy , veľmi obľúbené bolo v Anglicku. Predpokladá sa, že už v tom období sa využívali kone ako prostriedok pri premiestňovaní na poľovačkách a dravce ako pomoc pri love.
Kôň je zviera oddané človeku, jeho chovanie a temperament sú výnimočné , je to učenlivé zviera, ktoré sa prispôsobí a podvolí do starostlivosti človeka. Dravec je naopak samostatný, hrdý, no aj cez to všetko sa vie prispôsobiť no nikdy sa úplne neskrotí , keď sa raz rozhodne, že odletí, tak to tak aj spraví. Sokoliarstvo a jazdectvo sú považované ako šport, ktorý sa povýšil na umenie - na prácu s duchom prírody.
S koňom sa vieme dorozumievať aj rečou tela, kde už nastupuje tzv. nám už známi horsemanship – keď nám kôň začne dôverovať, dovolí nám robiť čo len chceme, u dravca je najdôležitejším zmyslom zrak, preto netreba vyvíjať prudké pohyby, je dobré, keď sme pokojný - ani pri dravcovi, ani pri koňovi neuspejeme zo zlou náladou – sú to tvory , ktoré vedia vycítiť čo prežívame, preto čo i len troška je v nás zlá nálada, bolesť, nebodaj hnev - radšej výcvik , tréning nechajme na nasledujúci deň .
Kôň je stádové zviera potrebuje partnera – priateľa, kôň s dravcom nikdy priateľmi nebudú no partnermi vo výcviku byť môžu ba aj musia, ak chceme mať dobré výsledky, musia sa navzájom rešpektovať, jedno je isté po čase zistia , že si nie sú navzájom konkurentmi, čo je pozitívne.
Je dôležité mať koňa, ktorý rád spoznáva a dravca , ktorý nám dôveruje. Navzájom sa môžu tímovo dopĺňať, v obozretnosti a rýchlosti.
Dôležité je aj správanie jazdca – sokoliara, ktorý musí sám naviesť koňa a dravca k práci, v ktorej je sám zodpovedný a trpezlivý.
Najdôležitejší zmysel :
Oko koňa : má rovnakú stavbu ako oko človeka a iných cicavcov. Skladá sa z očnej gule , zrakového nervu, oko-hybných svalov a slzného ústrojenstva. Zdravé oko koňa je otvorené , priehľadné, lesklé , okolia oka je suché , čisté. Zornica je otvorená a na oboch stranách rovnako veľká. Funkcia oka je optimálne prispôsobená pôvodným životným podmienkam koní. Oči uložené na stranách hlavy poskytujú lovenému zvieraťu najväčšie zorné pole . Kôň tak zaregistruje aj najmenší , vzdialený pohyb.
Oko dravca : Rovnako ako u človeka aj u vtákov je zrak najdôležitejším zmyslom, v porovnaní k rozmerom tela je oko vtákov väčšie ako ľudské oko, ako príklad sú orly a sovy, zorné pole je veľké 300' . Výborný zrak u vtákov je nevyhnutnou nutnosťou, pretože ostatné zmysli nie sú tak dokonalo vyvinuté.
Reflex je základným funkčným prvkom nervovej sústavy. Môžeme ich rozdeliť na vrodené a získané . Vrodené reflexy medzi ne patria napríklad : obranné reflexy, snaha udržať rovnováhu, získané sú vytvorené zo skúseností : reakcie na pomôcky pri výcviku, harmonogram výcviku .
Citáty :
,, Dbaj na to aby , sa tvoje myšlienky stali myšlienkami koňa, ale predtým musíš porozumieť jeho myšlienkam.“ – Pat Parelli –
,, Sokoliarstvo a jazdectvo – komunikácia tiel a duší , kde chceme nájsť harmóniu.“
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.