Raticová zver takmer nerozlišuje červenú a oranžovú farbu a preto poľovník s výstražnou vestou , alebo čiapkou tejto farby sa nemusí obávať , že ňou zver odplaší. Raticová zver najlepšie vníma zelenú a modrú farbu, ale v podstate len ako odtieň šedej. Napríklad poľovnícky hubertus vidí za šera ako veľmi svetlý. Svetlozelená alebo zemitá farba je pre ňu menej nápadná.
Tyčinky nachádzajúce sa v sietnici oka slúžia na čiernobiele videnie a čipky na farebné videnie. Tyčinky sú na svetlo až 1000 krát citlivejšie ako čipky. Človek ma tri typy čipkov na videnie modrej, zelenej a červenej farby, takže je schopný vidieť celé farebné spektrum. Raticová zver, šelmy, hlodavce majú len dva typy receptorov na videnie krátkovlnného svetla od ultrafialového až po modré a na videnie svetlého rozsahu od zelenej až po žltú. Vtáky majú až štyri typy čipkov , takže vidia lepšie ako človek. Napríklad sokol myšiar môže vysliediť hraboša aj podľa stôp jeho moču , ktoré odráža ultrafialové žiarenie a dokáže myš spozorovať na 1500 m. Okrem toho vtáky vidia každým okom samostatne, obrazy z oboch očí sa u nich v mozgu nespájajú. Jedným okom vidia v rozsahu 150 stupňov.
Mnohé druhy zveri veľmi dobre vidia to čo sa deje na horizonte, kde sa najskôr môže objaviť nejaký predátor , alebo korisť. To je veľmi dôležité pre zver žijúcu na otvorených plochách. Okrem toho sa u raticovej zveri pohyblivá očná guľa otočí vždy tak aby jej zornička bola rovnobežná s horizontom.
Významnou schopnosťou mnohých cicavcov je veľmi dobrá registrácia pohyblivých predmetov . Napr. jeleň spozoruje žmurknutie oka na vzdialenosť 50 m.
Zorné pole zveri je tým väčšie čím sú oči viac umiestnené po bokoch hlavy. Zorné pole králika je až 360 stupňov takže môže spozorovať aj odzadu sa približujúceho predátora. Zorne pole líšky je 200 stupňov.
počet zobrazení: 9 503
počet hlasov: 4