Návšteva na portáli LovuZdar.sk
JOZEF HORVÁTH (26) je absolventom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov: matematika-informatika). Pracuje ako programátor internetových aplikácií a učiteľ ZŠ v Tesárskych Mlyňanoch. Býva v Obyciach (okres Zlaté Moravce). Pretože les mal v detstve, ako hovorí, „za domom“, odmala sa zaujímal o prírodu. Po starom otcovi poľovníkovi (zomrel ešte pred jeho narodením) mu ostali trofeje, ale najmä príbehy a zážitky z poľovačiek. ktoré mu v detstve rozprávala stará mama alebo otec. Rád chodil do prírody s ďalekohľadom pozorovať zver, ale nikdy nemal pri sebe nikoho, kto by ho bol dôkladnejšie poučil o živote zveri. Všetko si overoval sám a rovnako sám a z vlastného záujmu založil aj internetovú stránku LovuZdar.sk.
Koľko rokov uplynulo odvtedy, ako ste založili internetovú stránku LovuZdar.sk? Čo vás k tomu viedlo?
– Vznikla 2. augusta 2006. Navštevoval som vysokú školu, mal som za sebou štvrtý ročník a počas prázdnin dosť času na návštevy prírody. Začal som častejšie chodiť von a fotografovať zver. Na to, aby som vedel, čo fotografovať, potreboval som vedieť, kam a kedy mám vlastne ísť. Pretože v mojom okruhu nebol žiaden vhodný poradca, jediným zdrojom informácií mi ostal internet. A tak mi napadlo vytvoriť poľovnícku stránku, na ktorej by každý záujemca na jednom mieste našiel čo najviac informácií o poľovníctve. Bol som začínajúcim programátorom a bral som to ako školu počas ktorej sa naučím lepšie programovať. Chcel som vytvoriť stránku, ktorej obsah by mohli zostavovať všetci návštevníci. Rátal som i s tým, že takto sa i ja dozviem o poľovníctve čo najviac a poznatky budem môcť využiť pri svojich „fotovýletoch“. Približne za tri týždne práce som vytvoril poľovnícky portál, ktorý bol najskôr umiestnený na školskom serveri pod názvom polovnictvo.studnet.sk. Ako študent informatiky som mal možnosť umiestniť stránku na školský server zadarmo. Mojím snom bolo dosiahnuť 50 návštev za deň, čo sa veľmi rýchle stalo skutočnosťou a školský server postupne „nestíhal“ takú návštevnosť. Preto som bol nútený kúpiť server a vlastnú doménu. Nemôžem nespomenúť, ako vznikol názov domény LovuZdar.sk – bol výsledkom diskusie, do ktorej návštevníci písali vlastné námety. Najviac hlasov získal názov LovuZdar.sk a som rád, že sme si ho zvolili. Neviem si predstaviť lepší.
Takže ste sa stali administrátorom, čiže „adminom“. Čo presne to v praxi znamená?
– Práca administrátora je veľmi náročná najmä z hľadiska času. Administrátor je správcom obsahu stránky. Odpovedá na emaily a internú poštu na stránke, konzultuje návrhy návštevníkov, spravuje fotografie, videá, diskusiu, inzerciu, rieši prípadné problémy na stránke. Jednoducho povedané stará sa, aby stránka správne fungovala a aby každý návštevník portálu LovuZdar.sk prežil pri jej sledovaní príjemné chvíle a bol spokojný s obsahom.
Počet obyvateľov SR využívajúcich internet z roka na rok rastie, preto aj vaša doména má stále viac návštevníkov. Samozrejme, nie každý z nich si prezrie všetko, čo mu internetová stránka ponúka , ale vyberie si presne to, čo ho práve zaujíma. S akou „ponukou“ ste začínali a čo možno nájsť na stránke v súčasnosti?
– Boli to sekcie: fotografie, diskusia, články, príbehy, chat, nástenka, kniha návštev, inzercia a poľovnícky zápisník. „Fotografie“ je sekcia, kde môže každý registrovaný návštevník pridať svoje fotografie. Kvôli prehľadnosti je rozdelená na niekoľko kategórií a po zobrazení detailu sú pod každou fotografiou podrobnejšie informácie (jej názov, autor, dátum a miesto vzniku, EXIF a popis, ktorý môže a nemusí autor pri pridávaní vyplniť). Spočiatku bol počet fotografií pridaných na stránku neobmedzený, ale keď ich denne začalo pribúdať viac ako sto, bolo nevyhnutné ho obmedziť na najviac dve snímky denne. Pôvodne sa fotografie aj známkovali (stupnicou od 1 do 5), ale neskôr sa ujalo iné hodnotenie a teraz sa označuje iba hodnotením „páči“, lebo stačí ak autor vie, koľkí oceňujú jeho fotografiu. Pri každej snímke je možné písať komentáre a vyjadriť tak svoj obdiv či sklamanie z nej alebo komentáre slúžia i na výmenu informácií, ako sa daný objekt dal vyfotografovať lepšie a posúva tak autorov-fotografov vpred. „Diskusia“ je takisto rozdelená do kategórií. Takto si možno vymieňať skúsenosti a rady, prípadne si vymieňať názory na aktuálne problémy. V sekcii „články“ nájdu návštevníci zaujímavé informácie týkajúce sa techniky a spôsobu lovu, testy, informácie o zveri a pod. Ďalšia sekcia „príbehy“ je určená na zážitky z poľovačiek a potuliek prírodou. Chat slúži na rýchlejšiu komunikáciu medzi návštevníkmi, pokiaľ sa stretnú v rovnaký čas na portáli. Na stránke boli v minulosti aj ďalšie sekcie, ale tie sa postupne menili, resp. vyvíjali. V súčasnej verzii stránky okrem už niektorých spomenutých sekcií nájde jej návštevník videá, oznamy, akcie, odkazovač, eshop, firmy, poľovnícke časopisy, prehľad PZ a recepty. V sekcii poľovnícke časopisy nájdu návštevníci vždy aktuálny obsah aj časopisu Naše poľovníctvo. Okrem aktuálneho čísla je tu uložený i archív starších čísel.
Nepochybne jednou z najnavštevovanejších rubrík sú fotografie. Máte prehľad o počte snímok, ktoré ste za roky existencie stránky na nej umiestnili?
– Áno fotografie sú naozaj najnavštevovanejšou sekciou na portáli. Bohužiaľ 1. marca 2009 vírus napadol server a vymazal všetky fotografie. Bolo ich vtedy vyše 60 tisíc a museli sme začínať od začiatku. Od 5.marca 2009, kedy sa pridávanie fotografií obnovilo, bolo na stránku pridaných viac ako 95 tisíc fotografií. Pripomínam, že každý návštevník môže pridať za 1 deň maximálne 2 fotografie. Aby sme obsahovo zachovali poľovnícke témy, na stránke sú zavedené určité pravidlá pre pridávanie fotografií a ak ich niektorá snímka nespĺňa, je z portálu vymazaná. Okrem toho každý autor môže svoju fotografiu sám kedykoľvek vymazať. Súčasný počet snímok na stránke je niečo vyše 73 000.
Internetová komunikácia má obrovské výhody pred printovými médiami. Veď napr. na názor napísaný čitateľom môže reagovať ďalší ihneď, kým v novinách alebo v časopise musí prejsť najmenej deň (týždeň či mesiac) aby uzrel svetlo sveta, ale na druhej strane „čo je raz napísané, to nemožno“ – ako sa hovorí – „ani sekerou vyrúbať...“ To, koľko návštevníkov má vaša webová stránka, sa zaznamenáva automaticky a nepochybne je ich veľa...
– Áno, internetová komunikácia má veľké výhody oproti tlačeným médiám, preto je o ňu čoraz väčší záujem. Portál LovuZdar.sk navštívi v súčasnosti okolo 240 000 ľudí za mesiac (súčasný údaj možno súvisí i so zimným obdobím, keď ľudia viac času strávia pri počítači). Návštevnosť LovuZdar.sk má stúpajúcu tendenciu (podľa štatistík v decembri 2010 ju navštívilo o 8 % ľudí viac ako predchádzajúci mesiac) a zatiaľ všetky dni nového roku 2011 navštívilo LovuZdar.sk denne viac ako 8 000 ľudí. Pokiaľ ide o fotografie, denne ich pribudne 100 až 200. A ešte zopár čísel: na stránke sa do druhej polovice februára nachádzalo 137 odborných článkov, 248 príbehov, 1 512 diskusných tém, 36 372 reakcií v diskusii, 73 537 fotografií, 1 885 011 hlasov pre fotografie, 181 055 komentárov fotografií, 1 032 videí, 8 119 hlasov pre videá, 1 113 komentárov videí, 2 186 inzerátov, 14 658 registrovaných návštevníkov a denne ich pribúda. Ono sa to možno nezdá, ale tých informácií je na stránke dosť. Pred rokom som kúpil vlastný server pre portál, ktorý som preprogramoval úplne od začiatku. Prvá verzia bola programátorsky slabá, ale dobre fungovala a mnohí si ju obľúbili. Som rád, že aj v súčasnosti má veľa stálych návštevníkov, ktorí sú jej spolutvorcami.
Keď porovnávate fotografie, ktoré ste umiestňovali na stránku v jej začiatkoch s tými dnešnými, ide nielen o väčší počet, ale aj o lepšiu kvalitu?
– Určite áno. Na stránke je vytvorených niekoľko miest, kde fotografi môžu čerpať rady a informácie na zlepšenie kvality svojich fotografií. Sú to napr. „rady pre fotografov“, diskusia o fotografovaní prírody, návštevníci stránky na nej nájdu aj pomoc pri výbere fototechniky, rady týkajúce sa nastavovania fotoaparátov až po softvérové úpravy snímok. Poďakovanie za skvalitňovanie fotografií na stránke patrí najmä skúseným fotografom, ktorí navštevujú portál LovuZdar.sk a vždy radi a ochotne poradia.
Vďaka modernej elektronickej podobe najrôznejších informácií, názorov, otázok, odpovedí alebo postrehov sa ľudia navzájom poznávajú a môžu vzniknúť aj „internetové priateľstvá“. Nielen to, stáli užívatelia vašej stránky sa dokonca z času na čas aj stretávajú...
Za niekoľkoročné fungovanie portálu vzniklo veľa priateľstiev a v posledných rokoch každoročne usporadúvame i oficiálne stretnutia návštevníkov, na ktoré môže prísť každý, kto navštevuje portál LovuZdar.sk a má chuť stretnúť sa s niekým s podobnou záľubou a s kým napr. veľakrát komunikuje online cez chat alebo poštu portálu. Prvé stretnutie bolo v roku 2008 v Kunerade. Keďže portál je obľúbený i v Českej republike, druhé oficiálne stretnutie sa konalo v roku 2009 za hranicami Slovenska v Hnojníku (ČR). V roku 2010 sme organizovali viac akcií – jedno stretnutie bolo pri Počúvadlianskom jazere, ďalšie, spojené so streleckými pretekmi v spolupráci s firmou Rapier s.r.o. v areáli strelnice Sielnica pri Zvolene a tretie sa konalo v Obyciach.
Ešte pred niekoľkými rokmi by sa bolo zdalo neuveriteľné, že dnes večer som na postriežke, na ktorej sledujem krásneho srnca alebo čriedu diviakov a už na druhý deň ráno si moje postrehy môže prečítať každý, koho podobná informácia zaujíma. Ako čitatelia stránky využívajú túto možnosť?
– To už je úplne bežná záležitosť. Veľakrát podaktorí ešte len vstávame do práce a na portáli sú už fotografie s názvom „dnes ráno v lese...“. Sú i takí návštevníci, ktorí hneď ako sa vrátia z revíru, už aj sa delia o svoje nové zážitky. Je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa takto vytvára „online obraz“ o dianí v lese, úlovkoch a iných aktivitách poľovníkov.
Na vašej stránke pribúdajú aj krátke videosnímky zo života zveri. Kto sú ich autori?
– Autormi všetkých videí na stránke sú návštevníci portálu. S vyvíjajúcou sa technikou sa i táto sekcia úspešne rozširuje. Oproti fotografiám je tu však aj problém s nahrávaním videí na portál. Fotografie môže každý po prihlásení pridať priamo na stránku, no videá sa z kapacitných dôvodov neukladajú na náš server, ale riešime to nahratím na rôzne iné servery, kde sa bezplatne dajú umiestniť a odtiaľ zdieľať na LovuZdar.sk. Je to komplikovanejší proces a práve preto je na stránke menej videí ako fotografií. No postupne sa rozvíja i táto sekcia.
Je prirodzené, že webovú stránku sledujú (aj tvoria) predovšetkým mladí ľudia a stredná generácia. Máte vedomosť, že by ju navštevovali i poľovníci starších vekových kategórií?
– Možno povedať, že dnes stránku navštevujú už všetky vekové kategórie. Snažil som sa ju navrhnúť tak, aby bola prehľadná a aby sa na nej dokázali orientovať i internetovo menej zdatní. To, že stránku navštevujú i starší poľovníci má veľký význam najmä v odovzdávaní skúseností. Je dobre, že sa na stránke stretávajú všetky vekové kategórie a niektoré diskusie sú práve vďaka tomu mimoriadne zaujímavé.
Koľko hodín treba denne vynaložiť na vedenie podobnej internetovej stránky, akou je LovuZdar.sk?
Stránke by som sa vedel venovať 24 hodín denne 7 dní v týždni. Stále je čo robiť, vyvíjať, zlepšovať, veď na stránke sa stále niečo deje, prípadne čo treba riešiť – spravovať. No je tu však aj zamestnanie, preto reálne sa jej venujem 4 hodiny denne.
Aké správy, informácie alebo zážitky čitateľov stránky vás najviac potešia? Spomínate si na niektorú, na ktorú ste ani po dlhšom čase nezabudli?
Teší ma veľký záujem o portál, jeho návštevnosť... Pridáte na stránku fotografiu a už o pár minút ju vidia desiatky ľudí... Teší ma, že ľudia majú záujem sa stretávať a najmä že stretnutia vznikli vďaka portálu LovuZdar.sk. Snáď pamätná veta pre mňa, na ktorú nikdy nezabudnem, je od poľovníka z Českej republiky (Ruda Slavíček), na jednom oficiálnom stretnutí návštevníkov portálu, kedy mi povedal: „Ani si neuvedomuješ, čo si urobil, čo si spôsobil, koľko ľudí si spojil.“. Rovnako príjemné je, keď cítim, že mám podporu od návštevníkov stránky. Chcem sa im poďakovať, že v časoch kedy boli so stránkou problémy (napr. vymazanie fotiek vírusom, pomalá rýchlosť v čase preťaženia) ma podporili. Keď cítite, že to čo robíte, má význam, keď svojou prácou potešíte ostatných. A to je, ako sa hovorí to, čo ma drží nad vodou.
Pripravila JÚLIA DRIENOVSKÁ
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.