V dnešnom článku sa budeme venovať rysovi. Táto ušľachtilá mačkovitá šelma žije v oboch výbehoch v oblasti Bavorského sveta. Ako to bolo aj v minulých článkoch, na začiatku si povieme niečo o samotnom živočíchovi, zoznámime sa s výbehmi a pozorovateľňami odkiaľ máme možnosť fotografovať a nakoniec sa vám pokúsim podať svoje doterajšie skúsenosti so samotným fotografovaním rysa v jeho prostredí výbehu.
O zvierati
Rys ostrovid (lat. Lynx lynx), obýva aj našu slovenskú krajinu. Jeho hlavný výskyt je v pohoriach Malá Fatra, Veľká Fatra, Tatry, Laborecká vrchovina, Bukovské vrchy, Poľana, Levočské vrchy a Vihorlatské vrchy. V minulosti bol takmer vyhubený, neskôr vďaka celoročnému zákazu lovu sa jeho populácia mierne napravila. Aj dnes je toto zviera chránené a jeho počty sú stále nízke.
Rys je aktívny hlavne za súmraku, kedy loví hlavne kopytníky alebo menšie cicavce. Nie je dobrým prenasledovateľom, preto na korisť číha. Rys disponuje vinikajúcim zrakom a srnu dokáže spozorovať aj na päťsto metrov, či hlodavca skoro na sto metrov. Samec a samica žijú takmer po celý rok oddelene a stretávajú sa iba v čase párenia, od februára do apríla. V máji až júni samica rodí dve až štyri mláďatá ktoré kojí nasledovné dva až tri mesiace.
Fotografovanie rysa vo volnej prírode je možné, aj keď len veľmi obtiažne.
O výbehoch
V oboch častiach Bavorského lesa sú výbehy rozsiahle a zviera má možnosť schovať sa a nerušene odpočívať. Preto ak chcete mať zaujímavé fotky, potrebujete buď obrovské šťastie, alebo veľmi veľa trpezlivosti.
Vo výbehu pri obci Neuschönau sa podľa dostupných informácií nachádza iba jeden rys. Výbeh rysa je veľmi pekný a niektoré miesta sú prudko fotogenické. Sú síce už „opozerané“ ale stále pekné a pútavé. Tí ktorý v Bavorskom lese boli, alebo odtiaľ videli aspoň niekoľko fotografií vedia, že hovorím o skale, na ktorej rys niekedy zapózuje, či odpočíva.
Fotografovať sa dá z troch rôznych miest okolo výbehu. Prvé miesto je pozorovateľňa pod kopcom, kde je možnosť fotografovať rysa z pod kopca, teda z podhľadu. Kopec je ale dosť vzdialený, preto na vyplnenie APS-C políčka budete potrebovať naozaj dlhý teleobjektív. (cca 600mm) Lepšou alternatívou je umiestniť rysa do prostredia, ktoré je naozaj prirodzené.
Druhá pozorovateľňa je takpovediac schovaná za spomínanou fotogenickou skalou. Umožňuje výhľad na miesto za skalou, a na vrchol kopca ktorý vidíte zo spodnej pozorovatelne. Fotografovanie z tohto miesta je z mierneho nadhľadu, ktorý niekedy nepôsobí prirodzene.
Do tretice pozorovateľňa s prístreškom, s výhľadom na skoro celí výbeh a fotogenickú skalu. Ponúka pekný výhľad na výbeh, a dá sa znej väčšinou zistiť, kde sa rys nachádza. Fotografuje sa z nadhľadu, iba ak sa objaví rys na skale, fotí sa z úrovne očí, či minimálneho podhľadu.
Fotografovanie rysa v časti Ludwigsthal ponúka väčšiu rozmanitosť možností. Výbeh je po okraji obkolesený pozorovateľňou, kde jeden koniec je zakončený prístreškom, kde sa dá schovať pred nepriaznivým počasím, či si zložiť veci.
Čo je hlavnou výhodou časti Ludwigsthal, je to že tam nežije iba jeden rys, ale žije tam celá rodinka. Samec so samicou a dvoma mladými, v tejto dobe už odrastenými. Ich aktivita je podstatne vyššia ako u samotára v prvom výbehu. To sa samozrejme odzrkadlí aj na snímkach, ktoré nafotíte.
Mňa viac zaujalo fotografovanie rysa vo výbehu Ludwigsthal, z jednoduchého dôvodu. Pohyb bez obmedzení po obvode výbehu a niekoľko jedincov vo výbehu sú kombináciou vhodnou práve pre fotografa. Ďalšou výhodou je prístrešok, kde sú aj lavičky. Môžete si odložiť veci a pohybovať sa volnejšie. Do prístrešku je vidno z väčšej časti pozorovateľne, tak môžete aspoň okom kontrolovať veci. Opäť môj názor je taký a doterajšie skúsenosti tiež, že to čo si tam odložím, to si tam aj nájdem. Ale samozrejme treba raz začas aspoň okom skontrolovať, či tam všetky veci sú. :)
Celý článok si môžete prečitať na ePhoto.sk
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.