Pred pár rokmi som sa rozhodoval medzi niekoľkými teleobjektívmi na fotografovanie živej prírody. Ako väčšina ľudí, nemal som doma v „šporkaske“ niekoľko tisíc eur ktoré by som mohol investovať do objektívu. V nasledujúcich riadkoch sa vám preto pokúsim objasniť prečo som si vybral práve cenovo dostupný Canon EF 400 mm f/5,6L USM. Článok budem písať z môjho pohľadu, tak, ako som rozmýšľal pri výbere, preto upozorňujem že to čo odznie, nemusí byť nevyhnutná pravda, alebo jediné možné riešenie. Je to teda môj individuálny výber z hľadiska použiteľnosti, ceny a akejsi dlhodobej investície do objektívu, ktorú nebudem musieť v najbližších rokoch meniť.
Článok by mal pomôcť hlavne začínajúcim a mierne pokročilým fotografom, ktorý by sa chceli venovať fotografovaniu živej prírody, alebo hľadajú kvalitný teleobjektív a nevedia si rady s výberom, prípadne ani nepoznajú možnosti.
Pri výbere som sa sústredil na ohniskovú vzdialenosť (preferoval som 400mm), optickú kvalitu, rýchlosť zaostrovania, kvalitu vyhotovenia (odolnosť) a v neposlednej rade cenu. Nutnosť nebol napríklad stabilizátor obrazu alebo zoom objektív. Práve naopak, dával som prednosť pevnému ohnisku.
Medzi horúcich kandidátov patrili hlavne objektívy Canon, a to Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6L IS USM (ďalej iba EF 100-400L), Canon EF 300 mm f/4L IS USM (ďalej iba EF 300/4L), Canon EF 200 mm f/2,8L II USM + Canon Extender EF 2X (ďalej iba EF 200/2.8L + TC), Canon EF 400 mm f/5,6L USM (ďalej iba EF 400/5.6L).
Zvažoval som aj objektívy tretích strán, ale po dôkladnom uvážení mi zostala iba Sigma 120-400mm f/4.5-5.6 APO OS DG HSM (ďalej iba Sigma 120-400).
V kandidátoch som nespomenul kombinácie, ktoré sa vo fóre raz za čas objavia, a to populárny rozsah 70-200/2.8 + telekonvertor 2x. Takúto kombináciu som ani nezvažoval. Výsledky boli žalostné a pre mňa len veľmi zriedka použiteľné. Automatické zaostrovanie bolo tiež rapídne spomalené.
Ultrarozsahové objektívy ako napríklad SIGMA 150-500mm f/5.0-5.6 APO DG OS HSM či dokonca Sigma 50-500mm f/4-6.3 EX DG HSM som na účely fotografovania prírody ani nezvažoval. Na dlhom konci nestačilo ani clonenie na vysoké clony, kresba a kontrast sa strácali. Rýchlosť automatického zaostrovania nie je často krát dostačujúca, najmä pri letovkách vtákov alebo akčných scénach (napríklad beh srny). Na druhej strane, videl som množstvo vynikajúcich fotografií (vo webovom rozlíšení) na českých fotoportáloch fotografovaných práve týmito objektívmi. Vo väčšine prípadov však išlo o fotografie z fotokrytov, kde bol čas si predostriť a počkať na záber. Nič to ale nemení na tom, že aj tieto objektívy majú využitie vo fotografii živej prírody.
Stručné predstavenie kandidátov máme za sebou, tiež sme si napísali, ktoré objektívy nebudeme zvažovať a prečo. Môžeme teda prejsť na konkrétne hodnotenie favoritov, ktorých som uviedol vyššie.
Ak sa chcete dozvedieť viac o názore autora článku (Martin Farkaš) na objektívy Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6L IS USM, EF 300 mm f/4L IS USM, Canon EF 200 mm f/2,8L II USM + Canon Extender EF 2X, Canon EF 400 mm f/5,6L USM, Sigma 120-400mm f/4.5-5.6 APO OS DG HSM celý článok si môžete prečítať na ePhoto.sk
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.