dnes je sobota,  21. december 2024,  meniny má Bohdan,  spln: 15. december 2024,  dnes východ slnka: 07:39,  dnes západ slnka: 15:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Technické vybavenie pre krajinársku fotografiu - článok

autor: správca admin
pridané: 2.2.2011 17:42
Technické vybavenie pre krajinársku fotografiu


Fotografovanie sa bez technického vybavenia nezaobíde. Na internete možno nájsť mnoho článkov, recenzií, fór, z ktorých je zrejmé, že začínajúcim fotografom je ťažké sa v tom vyznať.

 

Časy sa menia, pamätám si, keď som začínal fotografovať ja. Vtedy boli na vrchole predaja kinofilmové zrkadlovky, digitálne prístroje ešte neboli cenovo dostupné, prelom nastal keď prišiel Canon so svojim modelom 300D (kompakné fotoaparáty mali veľmi nekvalitné čipy).

 

Najcennejšie vedomosti o fotografovaní sa dali získať od starších skúsených fotografov, napríklad vo fotoklube alebo kvalitnej webovej stránke. Technológie postupujú dopredu veľkou rýchlosťou a mnohí to ani nestíhame sledovať.

 

Týmto všetkým by som skôr chcel povedať, že na samotnej technike, použitej pri fotografovaní, až tak veľmi nezáleží. Samozrejme, do určitej prípustnej kvality, ktorú je táto technika schopná vyprodukovať. Určite nepoužijem digitálny kompakt s malým čipom s 5 megapixelmi na vytlačenie metrovej fotografie. 

 

Sám som skúšal a vlastním rôzne prístroje.  Začal som zhruba pred dvadsiatimi rokmi a môj prvý fotoaparát bol ruský stredoformát Ľubiteľ. Používal som ČB film Fomapan 100. Expozíciu som musel merať s externým expozimetrom Sverdlovsk 4, ktorý mám doteraz a musím povedať, že meria veľmi dobre.

 

Potom som kúpil kinofilmovú zrkadlovku Praktica LTL-3 so základným a teleobjektívom. Bol to krok vpred, so zrkadlovkou sa pracuje lepšie, keďže obraz vidno priamo v hľadáčiku a objektívy je možné meniť podľa potreby. Ďalej nasledoval Pentax PZ-1p, skvelá zrkadlovka s výborným parametrami, ako predsklopenie zrkadla, 4 obr./sek., 1/8000s najkratší expozičný čas, neuveriteľne presné meranie s matrix a objektív Pentax 28-200/3,8-5,6 s ktorým som však pomerne rýchlo začal byť nespokojný, pretože fotografie urobené s ohniskom väčším ako 135mm boli dosť mäkké i pri clone F11.

 

Zanedlho nastal boom digitálnych zrkadloviek, predávali sa modely ako spomínaný Canon 300D, Pentax ist D, Nikon D70, ktoré už boli cenovo dostupnejšie. Mne sa však cena zhruba 40 000 Sk zdala príliš veľká za 6 megapixelov a obvykle malý a tmavý hľadáčik (typicky Nikon D70).

 

Uchvátil ma krásny Pentax 67 s drevenou rúčkou, ktorým som si priviezol z USA za skvelú cenu a s ktorým fotografujem doteraz. Nedávno som neodolal výbornej cene Pentaxu K10D v USA (zhruba 600 dolárov po rabate). Vo fotosúťaži som vyhral malú šikovnú mydlovú škatuľku Nikon Coolpix L3, ktorý má 5 megapixelov. Nevyskúšal som už len veľkoformát, o ktorom mi však rozprával známy fotograf, pán Česla.

Podelím sa s vami o dpjmy, ktoré som nadobudol z týchto rôznych systémov.


 

 

Celý článok si môžete prečítať na fotografickom portáli ePhoto.sk

počet zobrazení: 2 293
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

fotografie k článku
obr. č. 1 - Technické vybavenie pre krajinársku fotografiu

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM