V druhý decembrový víkend zorganizovala Obvodná poľovnícka komora v spolupráci s poľovníckym združením Ondava so sídlom v Duplíne na poľovníckej chate v obci Potoky plánované kynologické podujatie „Duričské skúšky poľovných psov“. Sedem majiteľov poľovníckych plemien z rôznych poľovníckych združení tam predviedlo svojich zverencov.
Skúšky otvorili úvodné halali lesnice na nástupe účastníkov podujatia, na ktorom organizátori privítali okrem poľovníkov a funkcionárov obvodnej poľovníckej komory v Stropkove aj čakateľa na rozhodcu p. Jaroslava Cerulu a trojicu delegovaných rozhodcov, pričom hlavným rozhodcom bol Ing. František Ševc, pomocnými rozhodcami boli Ing. Pavol Podhajecký a p. Michal Darivčák.
Duričských skúšok sa zúčastnili plemená slovenský kopov, alpský jazvečíkovitý durič a jazvečík. Skúšky boli prípustné pre plemená duričov, teriérov, sliedičov a jazvečíky, ktoré v deň konania skúšok dosiahli vek 12 mesiacov a nepresiahli výšku v kohútiku 50 cm. Duričské skúšky pozostávali z disciplín: 1. Čuch, 2. Hľadanie, 3. Durenie (zajac, líška, diviak), 4. Hlasitosť, 5. Dohľadávka na umelo založenej nepofarbenej stope (vodič, hlásič, oznamovač), 6. Odvaha, 7. Poslušnosť, 8. Správanie sa po výstrele, 9. Správanie sa pri zastrelenej zveri, 10. Správanie sa na stanovisku, 11. Vytrvalosť, 12. Orientácia, 13. Vodenie psa na remeni, 14. Odloženie. Preskúšavali sa na nich jednak vlohy, a jednak stupeň výcviku a zapracovanosti psa na stope diviačej zveri. Usporiadatelia zabezpečili na skúšky duričov vhodné lokality s dostatkom zveri na poľovačku, aby každý skúšaný pes mal možnosť prísť do styku so zverou. Účastníci pohonu mali v súlade so zákonom o poľovníctve dobre viditeľné označenie – reflexné prvky, ale aj psíky boli farebne označené gumovými pásmi okolo krku s farebnými stuhami na rozlíšenie totožnosti psov pri práci v revíri.
Počas dvoch dní rozhodcovia posudzovali a hodnotili prácu psíkov v náročných skúšobných disciplínach. Prvý deň (v sobotu) sa konala spoločná poľovačka. Nádherne zasnežená príroda poskytla vynikajúce podmienky, aby poľovačka mohla byť úspešná. Psíky predvádzali svoje umenie durenia zveri na snehu v revíri s veľkou odvahou a nasadením plnili prvé disciplíny: čuch, hľadanie, durenie, orientácia, hlasitosť a vytrvalosť. Výsledkom ich snaženia bol úspešný lov už v prvom pohone, kde poľovníci ulovili troch diviakov a dve líšky. Pekný úlovok naplnil podstatu poľovačky a vedúci poľovačky dal pokyn k presunu na poľovnícku chatu a na prípravu ulovenej zveri na slávnostný výrad. Horiace ohne v rohoch výradiska vytvárali ozaj nádhernú atmosféru, pri ktorej vzdali poľovníci ulovenej zveri poslednú poctu a vedúci poľovačky dekoroval úspešných strelcov slávnostným zeleným zálomkom, ktorý strelec nosí do polnoci. Po skončení poľovačky psíky ešte absolvovali výcvikové disciplíny ako poslušnosť, správanie sa na stanovisku, správanie sa po výstrele, odloženie a vedenie psa na remeni. Po ukončení týchto disciplín nasledoval posledný pohon v poľovníckej chate, na ktorom si poľovníci a vodiči psov pri občerstvení a dobrých poľovníckych špecialitách navzájom vyrozprávali svoje zážitky a postrehy z vydarenej poľovačky.
Na druhý deň ráno vodiči skúšaných psíkov cestovali do diviačej obory v Soboši, kde psíky preukazovali svoju odvahu v priamom kontakte s diviakom, pri ktorom sa skúšala najmä odvaha, hlasitosť a poslušnosť psíkov. Ďalšie disciplíny pokračovali opäť v blízkosti poľovníckej chaty, kde bola v teréne pripravená umelo založená nepofarbená stopa na dohľadávku diviaka, ktorý bol umiestnený na konci umelej stopy. Pri dohľadávke každý pes za pomoci vodiča preukázal svojím správaním, či je vodič, hlásič, alebo oznamovač. Rozhodcovia zároveň hodnotili správanie sa psíkov pri zastrelenej zveri, čo bolo poslednou súťažnou disciplínou. V celkovom vyhodnotení skončili štyri psíky v druhej cene a tri psíky v prvej cene. Rozhodcovia odovzdali vodičom a psíkom zálomky a certifikáty o úspešnom absolvovaní duričských skúšok, čím psíky získali poľovnú upotrebiteľnosť na durenie zveri v poľovných revíroch poľovníckych združení.
Úroveň prípravy celého podujatia vyjadril vo svojom záverečnom príhovore predseda skúšobnej komisie rozhodcov Ing. František Ševc, ktorý úroveň psov a prípravy týchto skúšok prirovnal k celoštátnym kynologickým skúškam na najvyššej úrovní a nezabudol podotknúť, že Slovensko je v oblasti kynológie považované za svetovú špičku.
Kiežby slova predsedu rozhodcovskej skúšobnej komisie boli povzbudením pre ostatné poľovnícke združenia pri organizácii kynogických podujatí a motiváciou pre poľovníkov pri výchove a výcviku ďalších psíkov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou poľovníctva na Slovensku.
Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.
Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk
Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu ak tak uzná za vhodné.