Veľa poľovníkov trápia nálety rôzneho hmyzu, hlavne komárov. Mnohí riešia túto situáciu kúpou rôznych repelentných prípravkov, ktoré si na seba natierajú a vôbec ani netušia, že im prírodný repelent možno rastie pod posedom. Ide o voľne rastúcu liečivú bylinu, vratič obyčajný (Tanacetum vulgare)“foto v albume“. Je vysoký asi 70 cm, má perovité listy. Kvitne v lete a kvety sú nápadne žlté, v tvare malých gombičiek. Majú asi 1 cm v priemere a týchto gombičiek je v jednom kvete asi 10-20. Na túto rastlinu nesadajú dokonca ani muchy a celá rastlina prenikavo vonia (smrdí) gáfrom. Aplikácia tohoto prírodného repelentu je jednoduchá. Natrháme listy, trochu ich požmolíme medzi prstami, aby sa lepšie uvoľnil pach a takúto kytičku si strčíme niekam za golier, do vrecka... Skrátka, aby sme ju mali tesne pri sebe a aby sme boli obklopený jej pachom. Pach nie je neprijemný a za chvíľu si naň zvykneme. Po takejto správnej aplikácii staré skúsenosti s vratičom hovoria že na nás nesadne ani jeden komár a je to čiste prírodný materiál. A ešte niečo prírodné : Citrusové plody odháňajú hmyz ich silnou a ostrou vôňou. Rovnako, denná dávka cesnaku (približne 1500 mg) v čerstvom stave alebo v kapsulách vytvorí kožnú sekréciu, ktorá sa komárom nepáči.
Proti komárom ale aj kliešťom sa môžeme pripraviť aj užívaním B-KOMPLEXU FORTE alebo homeopatikami –LEDUM PALUSTRE , s ktorým by sme však mali začať ešte skôr, ako komáre a kliešte zaútočia.
Na uštipnuté miesta zaúčinkuje skorocel ako rýchla záchrana. Odtrhnutý list jemne požmolíme v rukách, potrieme si poranené (uštipnuté) miesto a necháme list priložený aspoň 15 minút. Uľaví od pocitu svrbenia a opuchu.
A ešte dajaké prírodné recepty:
Krémovú ochranu proti komárom nemusíme kupovať, ale je možné vyrobiť si ju aj doma. Ocenia to najmä tí z nás, ktorí máme citlivejšiu pokožku a sme náchylní k alergiám. Recepty na domácu zmes sú vytvorené pre 50 ml rastlinného oleja alebo rastlinného masla. Jednotlivé ingrediencie sa v závere zmiešajú s olivovým, sezamovým alebo sójovým olejom. Tie majú prirodzenú vôňu, ktorá prekáža hmyzu.
Repelent v rozprašovači:5 kvapiek levanduľa,3 kvapky klinčeky,5 kvapiek eukalyptus,5 kvapiek citronela
Vmiešajte éterické oleje vlejeme podľa postupnosti do fľašky s rozprašovačom, pridáme niektorý z rastlinných olejov a premiešame. Po nanesení rukou vmasírujeme do pokožky.
Repelent v masle: 5 kvapiek geránium,5 kvapiek rozmarín,5 kvapiek levanduľa,5 kvapiek mäta pieporná
Vmiešame éterické oleje podľa postupnosti do nádoby s vybraným rastlinným maslom a dôkladne zapracujeme do celého obsahu drevenou špachtľou. Nanášame ho ako krém.
Repelent v rozprašovači bez použitia oleja: 10 kvapiek čajovník,15 kvapiek rozmarín,15 kvapiek mäta pieporná,10 kvapiek cironela (alebo éterický olej z citrusov)
Pri tejto zmesi namiesto rastlinných olejov použijeme destilovanú lekárenskú vodu a 60 % alkohol v pomere 5:2 (5 dielov vody a 2 diely alkohol). Celkový obsah zmesi bude 100 ml.
Nakvapkáme éterické oleje podľa postupnosti do fľašky s rozprašovačom, nalejeme obsah alkoholu, zmes pretrepeme, pridáme obsah destilovanej vody a zmes opäť dôkladne premiešame.
Pred každým aplikovaním obsah fľašky pretrepeme.
1Liter repelentu: 1 vrecúško rozmarínu (kúpime ho v obchode ako prísadu do jedla), 1 liter vody, 1 lyžicu bieleho vínneho octu
Vodu necháme zovrieť, odstavíme, vsypeme rozmarín, necháme vyluhovať. Luhovať môžeme až do vychladnutia. Scedíme, pridáme lyžicu octu, prelejeme do sprejových fľaštičiek, uchovávame v chladničke.
LOVU ZDAR
počet zobrazení: 22 246
počet hlasov: 37