Pre kolobeh vody v prírode je les veľmi dôležitý. Upravuje odtokové pomery, akumuluje vodu počas výdatných dažďov a v čase topenia snehu. Odborníci hovoria, že plní vodohospodárske funkcie.
Časť vody stromy odčerpávajú z pôdy koreňmi a následne pomaly uvoľňujú výparom cez listy alebo ihličie. Životodarná tekutina, ktorá vsiakne do podložia, sa hromadí v zásobníkoch podzemnej vody. Odtiaľ rovnomerne a najmä v čase sucha zásobuje studničky a potôčiky. Les spomaľuje odtok povrchových vôd a zabraňuje ta POVODNIAM.
Pri návšteve lesa zistíte, že chuťovo najlepšia je voda vyvierajúca z hlbín zeme. Je krištáľovo čistá, chladná, prefiltrovaná skalami a lesnou pôdou. Bez choroboplodných zárodkov, obohatená minerálmi, neošetrená chlórom.
Na VODKE závislý alkoholik len ťažko ocení vodu z prameňa. Zato zelený skokan hej! Nemá zmysly otupené etylalkoholom ako hodná časť ľudskej populácie.
V lesoch alebo tesne pod nimi pramenia všetky naše prírodné liečivé vody, ktoré poznáme ako ochutené či sýtené minerálky. Pramenitá voda v drevenom poháriku dušu poteší a aj napojí. Upravené studničky hovoria o kultúre či nekultúrnosti návštevníkov lesa. Sú zdrojom osvieženia. Nejeden turista, hubár, poľovník či lesník sa pri nich rád pristaví.
O hlade sa dá vydržať, ale o smäde dlho nie! Aj žalárnici v stredoveku podali na smrť odsúdeným aspoň pohár vody. Kristovi na kríži strpčili život octom aj keď len čert vie, ako to bolo, lebo voda ochutená octom bola bežným nápojom rímskych legionárov. V každom prípade až v ťažkej životnej situácii si uvedomíme, aká je obyčajná voda pre nás dôležitá.
Každý veľtok začína ako malý nenápadný horský potôčik prameniaci vysoko v horách. Smerom do údolia sa potôčiky spájajú, vody v nich rýchlo pribúda. V dolinách už hučia bystré potoky a horské riavy. Mestského milovníka prírody zaujmú vodopády v skalných tiesňavách viac ako fontány na námestiach.
Z potokov sa postupne stávajú riečky, stekajúce sa do riečnej siete. Akonáhle však dosiahnú ľudské sídla, začína sa ich znečisťovanie. Dedinské potoky ešte stále slúžia ako skládka prebytočných vecí a odpadkov i ako fekálne stoky!!!
Hromadné otravy rýb hovoria jasnou rečou, aký bezohľadný vie byť človek. Priemyselná výroba, ale i bežná ľudská činnosť spôsobujú znečisťovanie ovzdušia i vôd, bez ktorých je život na zemi nemysliteľný. Prísne zásady hospodárenia s vodou a hygienické opatrenia, ako aj environmentálny manažment nám azda zabránia, aby sme sa vzájomne postupne vytrávili a zničili život na svete, ktorý máme len v PRENÁJME.
Ceny pitnej vody neustále rastú. Ľudia nadávajú ,ale neuvedomujú si, že na tom majú svoj podiel viny. Nie je záležitosť vodárov udržiavať poriadok okolo vodných tokov a nádrží ,ale zodpovední sme všetci, každý svojou mierou. Iste sa zhodneme na tom, že rozhodujúcim, základným a nevyčerpateľným rezervoárom pitnej vody je rozumne obhospodarovaný les. Voda a les sa vzájomne potrebujú a nevedomky si pomáhajú. V náš prospech i celej prírody.
VODA je strategickou surovinou tohto storočia a preto si vážme dobrú, chladnú a chutnú čerstvú vodu z našich horských zdrojov! Chráňme les, bez ktorého by SLOVENSKO pokrývali len holé skaly a vyprahnuté stepi!
PRÍRODE ZDAR!!!
počet zobrazení: 2 155
počet hlasov: 0