Problematika ohľadne premnoženia medveďa hnedého víri hladiny poľovníckej rovnako aj nepoľovníckej verejnosti už pár rokov a vyvoláva konflikty medzi nimi, preto je na mieste otázka ako z medveďmi ďalej?
Liptov spolu z Horehroním a Oravou patria k lokalitám, kde je výskyt medveďa najčastejší. V minulosti sa medvede zdržiavali v odľahlých lokalitách kde sa do kontaktu s človekom dostali iba výnimočne. Dnes je situácia odlišná. Denzita, čiže hustota osídlenia medveďov na našom území prekročila únosné hranice a jedince si konkurujú hlavne v potravinovom reťazci a rovnako aj teritoriálne.
Chcela by som dať do pozornosti hlavne to, že v podhorských obciach to z medveďmi začína byť vážny problém. Nechcem aby si ľudia pred týmto problémom zakrývali uši a naďalej si hovorili však veď sa to nejako vyrieši.
Koniec leta a jeseň sú ročné obdobia veľmi atraktívne pre tieto šelmy, pretože sa potrebujú pripraviť čo najlepšie na zimný odpočinok a preto intenzívne zháňajú potravu.
V blízkosti podhorských obcí sa často pestuje kukurica, obiloviny a iné krmoviny, ktoré medveď z obľubou požíva, keďže schádza za potravou k ľudským obydliam nie je vylúčené, že dôjde ku kontaktu s človekom.
Zaznamenala som už ohlasy poľovníkov, ktorých už viackrát nečakane pri poľovačke postretol medveď ale aj ohlasy ľudí, ktorí radi trávia čas v prírode. Pri obyčajnej prechádzke poza dedinu alebo popod les môžete veľmi ľahko natrafiť na medvedicu z mladými medvieďatami alebo aj na staršie a omnoho mohutnejšie jedince. Nikdy netreba takéto stretnutia podceniť.
Rovnako pri horských hoteloch a v blízkosti chát je problém zo synantropnými medveďmi, ktoré potravu zháňajú v smetných košoch a tým narobia škody chatárom a ohrozujú svojou prítomnosťou turistov.
Ďalšou problémovou oblasťou sú salaše.
Medvede strácajú plachosť a od ukoristenia ovce ich nezastraší hluk, elektrické ohradníky a v mnohých prípadoch ani pastierske psy. Aj keby sa medveďa podarilo odplašiť situácia sa tým nevyrieši ten istý medveď sa možno stiahne ale istotne prídu do košiara ďalšie jedince a budú páchať škody ďalej.
Samozrejme škody musí niekto zaplatiť a ak to neurobí štát musí to urobiť poľovné združenie, ktorému na území škody vznikli ak bola v predchádzajúcom roku podaná žiadosť o odstrel.
Tieto škody sa v celoslovenskom globále pohybujú okolo 1 500 000 Sk. Predpokladám, že tieto ceny pri dnešnej početnosti medveďov ešte porastú.
Týmto príspevkom chcem vyzvať verejnosť aby sa už viac nečinne nepozerala nato ako medvede páchajú škody na ich majetku.
Poľovníci sa už dlhšiu dobu snažia pohnúť ďalej s týmto problémom aj napriek tomu, že im do cesty stavajú prekážky tzv. ochranári z VLKa.
Situácia je naozaj vážna, niekto kto z medveďmi problémy nemá a neprichádza s nimi do kontaktu si možno pomyslí, že tomu netreba prikladať význam ale opak je pravda.
Bez výraznejšieho zásahu do vekovej štruktúry našej populácie medveďov iba ťažko zabránime atakom na majetok a v neposlednom rade na človeka. Regulačný odstrel jedincov do 100 kg situáciu nerieši. Efektívne by bolo loviť aj teritoriálne jedince a neprestávať rovnako z lovom mladých jedincov, pretože inak sa premnoženiu zabrániť nedá. Taktiež je potrebné vnadiť na mäsitú návnadu. V súčasnosti je povolená iba rastlinná.
Myslím si, že keby bola medveďom pravidelne predkladaná potrava na vnadiská dala by sa odsledovať aj veková štruktúra populácie a taktiež by sa s časti zamedzilo atakom na salaše a rovnako by sa zamedzilo aspoň s časti ničeniu poľnohospodárskych plodín.
Takže záverom by som chcela ešte raz vyzvať všetkých, aby si nezakrývali pred týmto problémom oči a uši. Konečne treba spojiť všetky hlavy dokopy a pootvoriť nové okno do tejto problematiky, lebo ak práve my nebudeme predkladať nové podnety kompetentným osobám budeme tým len ďalej nahrávať organizáciám, ktoré sa snažia ísť proti nám. Verím, že vám tento článok nebude ľahostajní a zamyslíte sa nad týmto problémom aj vy.
počet zobrazení: 2 509
počet hlasov: 0