Heming hunting
dnes je piatok,  22. november 2024,  meniny má Cecília,  spln: 15. november 2024,  dnes východ slnka: 07:09,  dnes západ slnka: 15:55
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Račianský Jas - chovateľská stanica

sekcie:
západo-sibírska lajka - duriče,
adresa:
Nad Kúriou 7, 831 06 Bratislava, Bratislavský kraj, Slovensko
kontakt:
tel.: 0905 863 566
e-mail: lajky@lajky.sk
web: www.lajky.sk
popis:
Krátky prehlad histórie: toto plemeno vzniklo krížením príbuzných lajok chantejského a mansijského kmena a zo psov ruských polovníkov zo severného Uralu a západnej Sibíri. Okrem miestneho rozšírenia v oblasti polovného hospodárstva je táto lajka rozšírená po celej strednej zóne Ruska, kde je velký pocet jedincov tohto plemena a kde sa chová vo velkých chovatelských staniciach. V množstve polovných revírov sú špeciálne chovy západosibírskych lajok.

Celkový vzhlad: mocná, suchá konštitúcia, strednej výšky, výška v kohútiku je medzi 54–60 cm pre psy a 52–58 cm pre sucky. Pomer dlžky k výške je pre psov 103:107, pre sucky 104:108.

Povaha a správanie: vyrovnaná a živá. Typickým pohybom je krátky klus striedajúci sa z cvalom.

Sfarbenie: rôzne, biele, korenie a sol, cervené a sivé vo všetkých odtienoch. Cierna farba je prípustná, ako aj škvrnité sfarbenie s platnami tej istej farby.

Osrstenie: tvrdá krycia srst s dobre vyvinutou podsadou. Krycia srst je rovná a hrubá. Pre hustú, bohatú podsadu mierne odstáva a vyzerá bohato. Na hlave, ušiach a predných stranách koncatín je srst krátka. Na kohútiku, krku, pleciach a na zadných stranách koncatín je srst dlhšia a tvorí na jarmových oblúkoch bokombrady, na krku golier a na zadných stranách koncatín malé zástavy.

Kostra: je dobre vyvinutá, ale nie masívna alebo hrubá. Svalstvo je mohutné, dobre vyvinuté.

Hlava: suchá, tvarom pripomína rovnoramenný trojuholník. Papula je dlhá, zašpicatená. Prechod od temennej do tvárovej casti je nezretelný, postupný. Pysky suché, dobre priliehajú. Uši sú vztýcené, vysoko nasadené, zašpicatené. Oci oválne, šikmo postavené, hnedej, tmavo-hnedej farby, zuby biele, velké, nožnicový zhryz.

Krk: je svalnatý, suchý, kohútik je výrazný.

Trup: hrudník dobre vyvinutý, chrbát silný, rovný, bedrá krátke a pružné. Kríže sú široké, svalnaté, mierne zošikmené. Brucho mierne vtiahnuté.

Predné koncatiny: svalnaté, šikmo postavené lopatky, dlhé behy. Nadprstia nie dlhé, mierne zošikmené.

Zadné koncatiny: svalnaté, mocné, s dobre zauhlenými pätami.

Labky: oválne, klenuté, so zovretými prstami. Vlcie pazúriky sa majú odstranovat.

Chvost: je silno stocený, nesený cez chrbát alebo na stehne.

Poznámka: psy musia mat obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.


Výcvik

Výcvik – je naučenia psa istých zručnosti a schopnosti, ktoré sú potrebne za účelom riadenia psa počas poľovačky. Výcvik sa rozdeľuje na primárny a špeciálny.

Primárny výcvik je potrebné začať dňom, kedy sa šteniatko objaví vo vašej domácnosti. Pred každým kŕmením by ste si ho mali zavolať ku sebe povelom „ku mne.“ Misku s žrádlom treba držať nad zemou  a keď šteniatko príde ku vám malo by si sadnúť. Pokiaľ šteniatko si nechce sadať a pobehuje okolo vás, je potrebné ho pridržať a usadiť ľavou rukou. Potom položte misku s žrádlom na zem, pred šteniatko a spolu s povelom „Vezmi“ šteniatko pusťte. Počas prvých dni je postačujúce držať šteniatko len niekoľko sekúnd. Postupné držte šteniatko dlhšie. K dvom mesiacom by šteniatko malo samo ku vám pribehnúť a sadnúť si. Potom môžete úlohu mierne skomplikovať – pred podaním jedla dajte šteniatku povel „vedľa“ a prejdite sa z izby do izby, vráťte sa k miestu kŕmenia, postavte ju pred šteniatko a dajte mu povel „zober.“ Je pochopiteľné, že šteniatko nebude za vami chodiť, ale bude sa okolo vás vrtieť – to nevadí; je potrebné aby si zapamätalo, že pri povele „vedľa“ ma isť pri vás.

Z prvých dni je treba naučiť šteniatko poslúchať na povel „nesmieš“ alebo „fuj“. V momente keď šteniatko začne robiť niečo, čo nemá treba okamžite mu v tom zabrániť a dať povel. Môže to byť uder, nie silný ale cielený; tenkým opaskom alebo tenkou palicou alebo pravou rukou (prečo len pravou, nie ľavou bude vysvetlené neskôr). Pre lepšie sa naučenie povelu „nesmieš“ alebo „fuj“ výborne pomáha prak. Keď šteniatko začne robiť niečo, čo by nemalo treba mu streliť do zadku malým kameňom vo veľkosti hrášku a nahnevaným, ale nie hlasitým; aby ste nenaplašili šteniatko, mu dať povel. Je dôležite zvoliť len jeden povel – buď „nesmieš“ alebo „fuj“. Obmedzovať šteniatko vo všetkých jeho počinoch by ste nemali – buď v ňom potlačíte akúkoľvek iniciatívu alebo po chvíľke začne ignorovať všetky vaše povely.

Po dvoch mesiacoch by ste mali začať učiť šteniatko sedieť na povel; t.j. nesadnúť si pred vás na pár sekúnd kým nedostane pochúťku, ale sedieť toľko, koľko od neho budete žiadať povelom „miesto“ alebo „sadni si“ a opustiť miesto len po povelu „voľno“. Začnite jednou-dvoma minútami a postupné zvyšujte výdrž. Keď váš pes bude mať rok, mal by vedieť usedieť na mieste hodinu až dve. Je to užitočné na poľovačke ale aj v bežnom živote. Je dôležite striedať miesta na ktorých pes sedí aby nezískal reflex len pre jedno konkrétne miesto.  Je dôležite nechať psa vysedávať aj pred kŕmením. Začnite minutou-dvoma a postupne zvýšte čas až na pol hodinu. Následne musíte dovoliť psovi, aby si zobral jedlo príkazom „zober“ – tým ho naučíte jesť len na povel. Týmto upevnite reflex, že bez vášho povelu pes nezačne jesť. Vďaka tomu pes počas poľovačky nezačne trhať váš úlovok.

Na obojok a voditko je potrebne učiť šteniatko už od prvých dni. Na obojok si väčšina psov zvykne okamžite avšak voditko u nich vyvoláva strach. Najskôr dajte na šteniatko obojok a nechajte ho na ňom počas 3-5 dní; postupné šteniatko si naň zvykne a nebude si ho všímať. Je dôležite aby obojok bol z mäkkej kože a bol pomerný šteniatku. Hneď ako si šteniatko zvykne na obojok dajte mu ovoňať voditko a zapnite ho o obojok. Pokiaľ sa šteniatko bude snažiť voditka zbaviť ukľudnite ho a odpútajte jeho pozornosť od voditka pomocou maškrty alebo hračky. Najskôr všade nasledujte šteniatko a držte voditko tak, aby sa v ňom nezamotalo. Prvé dni 3-5 minútové intervaly sú postačujúce. Nedovoľte šteniatku aby za voditko ťahalo zubami alebo aby ho kušalo. Odpútavajte jeho pozornosť maškrtou alebo hračkou. V žiadnom prípade nesmiete za voditko ťahať – vystrašíte šteniatko a zostane mu z voditka strach. Postupné zvyšujte časove intervaly až do jednej hodiny aby k trom mesiacom ste už mohli brávať šteniatko na prechádzky.

Celkový čas na výcvik by nemal presahovať pol hodiny až kým šteniatko nedovŕši druhý mesiac a hodinu až kým nedovŕši tri mesiace. Aby ste neunavovali šteniatko striedajte výcvik s hrami. Hry poľovníckeho psa by mali tiež súvisieť s poľovačkou. To znamená, že aj hračky by mali byť poľovnícke. V žiadnom prípade nedovoľujte šteniatku, aby sa hralo s vašimi rukami a v žiadnom prípade sa s ním nehrajte rukami. Ruky pána alebo iného člena rodiny by mali byť pre psa nedotknuteľné. Akýkoľvek pokus šteniatka o kusnutie do ruky zamedzte okamžite a rázne. Vaša reakcia v tomto prípade musí byť okamžitá a pokiaľ nemáte poruke remeň alebo palicou použite pravú ruku na potrestanie šteniatka. Uder musí byť cítiteľný, ale nie silný. Pomáha aj tento spôsob – pravou rukou chyťte šteniatko za hornú čeľusť a palcom a ukazovákom mu natiahnite peru na zuby a mierne zatlačte. Ako ukazuje moja prax je postačujúce to urobiť 2-3 krát kým šteniatko pochopí, že nemá kušať ruky. Treba si však pamätať aj to, že šteniatko nie je hračka. Pokiaľ mate deti, nedovoľte im aby sa so šteniatkom hrali. Nakoľko sa snažíte o výcvik psa pre poľovačku musíte ju sami cvičiť aj sami sa s ňou hrať. Deti nemajú dostatočne vedomosti o výcviku psov a počas hry môžu nevedomky naučiť šteniatko niečo inak, než by to malo vedieť. Deti okrem toho radí šteniatko provokujú a to nie je najlepšie.

Ak plánujete v budúcnosti cestovať je dobre naučiť šteniatko na prepravku. Dospelého psa je takmer nemožne naučiť, aby si zvykol na prepravku. Učiť šteniatko na prepravku je najlepšie hneď od prvých dní. Odmontujte z prepravky dvierka a položte ju blízko miesta kde šteniatko spi. Dajte mu týždeň-dva aby si na prepravku zvyklo. Niektoré šteniatka prejavia zvedavosť a sami začnú do prepravky chodiť. Pokiaľ sa šteniatko prepravky boji v žiadnom prípade ho tam nedávajte nasilu. Dostaňte ho tam maškrtou. Najskôr položte pochúťku pred dvierky do prepravky a postupné maškrtu posúvajte hlbšie do prepravky. Keď si šteniatko zvykne na prepravku môžete do nej dať aj jeho pelech aby v nej spávalo. Približne za mesiac, keď si šteniatko úplne na prepravku zvykne namontujte na prepravku dvierka a zamykajte ho v prepravke – najskôr na krátko a postupné zvyšujte časový interval. Tak pripravíte šteniatko na dlhé cesty a zabezpečíte jeho bezpečnosť počas preprav.


galéria:
Račianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský JasRačianský Jas

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov